Elaela

Jak se počítaly roky před Kristem?

Je jasné že existují i existovaly různé letopočty a z různých důvodů nejen geografických. Ten náš křesťanská je nulován od příchodu Krista a to je taky jasné.
Na co se ale ptám?
Dnes označíme např. v Praze rok XXXX, nebo XXXX před Kristem – před našim letopočtem.
Jenže.
Jaký rok zapsal do kroniky někdo např. v roce 100 před Kristem – před našim letopočtem – když tady ještě Ježíš nebyl a nebyl ani stanoven počátek dnešního letopočtu? Přeci musel zapsat nějaké „datum“ pro další generace, jinak kronika nebo chceš-li paměti nemají smysl.
Jak se tedy zapisovalo datování před našim letopočtem?
Děkuji

Nejlepší odpověď
Kepler

Starověké civilizace před Kristem používaly různé kalendáře (egyptský, řecký, židovský, keltský), ale není známo, že by měly nějaké letopočty nebo „rok nula“ (jen moje domněnka). Ten mají až novodobější kalendáře jako křesťanský nebo muslimský. Sloužily spíše k datování času v průběhu roku. Možná používali něco jako „k oné události došlo 100 let před smrtí toho a toho krále“. Jinak zde: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kalend%C3%A1%C5%9­9#Egyptsk%C3%BD_ka­lend%C3%A1%C5%99

Další odpovědi
aliendrone

Obvykle se vztahovaly letopočty k vládě panovníka, např. „v 9. roce panování Ramesse II.“, taktéž od významných událostí jako v případě římského či punského kalendáře („v roce 422 od založení města“) nebo např. olympijský kalendář podle olympiád ( "třetí rok 11. olympiády).

Někde se tyto kalendáře užívají dodnes jako vedlejší/pomocné, třeba v Japonsku nyní máme 1. rok éry Reiwa (tedy vlády císaře Naruhita – každý císař si tam volí název své éry, Reiwa je něco jako „krásná harmonie“) :)

Drap

Zde najdeš pěkné vysvětlení

https://www.od­povedi.cz/

annas

Vypadá to, že Drap vložil chybný odkaz, vyzkoušel jsem pozdě.

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=po%C4%8Dty%20p%C5%9­9ed%20Kristem%20

aliendrone

annas>>> Kam se na Vás hrabe Drap, z toho Vašeho odkazu mi jde kolem nejen hlava, ale celý aliendrone! ;) :D :D

aliendrone

Drap>>> Až mi z toho vysvětlení jde hlava kolem! ;) :D :D