house024

Jak se dříve počítaly letopočty jinde než u nás? My odvíjíme ale letopočet od Krista, kdy se to sjednotilo?

Jestli to chápu správně, tak je dnes všude na světě stené datum a rok ve všech státech. Kdy se sjednotili datumi, respektive jak se dříve počítaly letpočty jinde než u nás? Protože my počítáme letopočet od zrození, nebo smrti Krista, ale jak je to jinde na světě a taky kdy se to sjednotilo??

Nejlepší odpověď
Arne1

Nesjednotilo se to. Je to jen mezinárodní kalendář. Jinak si různá náboženství stále počítají kalendář po svém.

Další odpovědi
Dochy

Saudská Arábie: „V zemi se používá islámský kalendář, který je lunární a podle kterého se slaví dva národní náboženské svátky“

„Koptský kalendář se používal ještě v 70. letech 20. století v Etiopii, Egyptské arabské republice a v Súdánu. V Súdánu začíná éra kalendáře o 283 let později než naše, takže v roce 1974 našeho roku byl v Súdánu podle koptského kalendáře rok 1974 – 283 = 1691. Tento rok byl podle koptského kalendáře přestupný.“

„Hinduistický kalendář, neboli paňčáng (Sanskrt: पञ्चाङ्ग pañcāṅg, Hindsky: पंचांग) je rituální lunisolární kalendář, který užíván v Indii již od starověku a od té doby prodělal mnoho změn v rámci jednotlivých regionů Indie. V dnešní době jsou kromě něj užívány jak různé regionální indické kalendáře tak i sekulární solární Indický národní kalendář.“

„Hinduistický kalendář je založen na lunárních měsících odpovídajících fázi měsíce. V jednom roce je dvanáct měsíců průměrně po 29,5 (přesněji 29,491338) dnech (tj. 2 548 051,6 s) a dohromady tvořících 353,896 dnů. “

„Čínský kalendář, někdy také čínský lunární kalendář (odvozený od pohybu Měsíce), patří mezi nejstarší známé datovací systémy. První zmínka o čínském kalendáři pochází z roku 2637 před n.l. a dodnes se stále používá v Asii, především v Číně, Taiwanu, Japonsku, Vietnamu a v Koreji.“

Tolik několik málo vybraných informací z české Wiki ohledně sjednoceného kalendáře 😉. Při troše pátrání toho určitě objevíš víc, zvláště pokud zvládáš další jazyky.

annas

Podobná otázka je nejen v archivu..

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=reforma%20ka­lendl%C3%A1%C5%­99e

O datování,,Ju­liánském kalendáří, Gregoriánské reformě atd. se dovíte z vloženéného odkazu. Vaše otázka je široklá, tudíž sie vyberte, co vás zajímá.

nadpis Historie kalendáře

Stejně najdete po rozkliknutí různé letopočty – olympijský, od založení Říma,,, Diokleciánův,, Židovský letopočet, Křestťanský letopočet,. byzantský atd.

https://kalen­dar.beda.cz/ka­lendar-rozcestnik

Pepa25

Citace z anglické wikipedie:
Díky globalizaci ve 20. století přijala (gregoriánský) kalendář pro civilní účely většina nezápadních zemí. Začalo se používat označení „našeho letopočtu“.
Co se týká standardizace, je to ošetřeno ISO 8601, jejíž první verze je z r. 1988.

led

V prvopočiatkoch sa datovalo od nejakej udalosti, či už prírodnej alebo ľudskej
Ako sa vtedy datovalo:
Od čias, keď prišiel prvý človek do tejto zeme, prešlo už mnoho pokolení nášho rodu, Prvého človeka vystriedal syn jeho syna, po ňom prišlo ešte veľa zím a od čias faraóna Ramzesa Veľkého veľakrát sa vylial Níl, vtedy votrelec z hviezd aliendrone prišiel medzi nás na túto internetovú stránku…

Až neskôr prišla potreba zjednotiť počítanie času. Vlastne aj dnešný kalendár sa datuje od udalosti. ale nebudem nosiť drevo do lesa, Dochy a annas už o letopisoch napísali aj s odkazmi.