Kelt

Od kterého roku se píše aktuální rok?

Je rok 2015 a toto datum se používá podle daného roku. Před 2015 lety byl rok 0 a od té doby se počítají roky, ale rok 0, jako narození Krista. Ale toto bylo stanoveno až později. Od kdy mohli lidé, kteří uměli psát, napsat na příslušný dokument aktuální datum ? Děkuji.

Odpověď je vyčerpávající, ale mne zajímá, od kdy se začalo používat a psát aktuální datum v Evropě, resp, od kdy se datum sjednotilo. To že Rusové oslavovali v listopadu 1917 říjnovou revoluci, nebo Francouzi zavedli speciální měsíce 1793 a pod jsem nemyslel.

Nejlepší odpověď
annas

Zajímavosti o kalendářích
http://kalendar­.beda.cz/kalen­dar-rozcestnik
Např. Různé letopočty, Různé začátky roku
Juliánský kalednář
Gregoriánský kalendář atd.,

V historickém kalendáři rok 0 neexistoval. Roky na přelomu letopočtu počítají takto: {… –2, –1, 1, 2, …}, a o přestupném roku platí pravidlo z juliánského kalendáře.

Nebo, chcete-li: po roce 2 před naším letopočtem byl rok 1 před naším letopočtem a po něm rok 1 našeho letopočtu. Tedy 31.prosinec 1 př.n.l. byl pátek a následující den, 1.ledna roku 1, byla sobota.

Avšak pozor, astronomové pracují s rokem nula!

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/pred-kolikati-lety-byl-rok-0

Křesťanský letopočet – počítá se od 1. 1. 1, patrně nesprávně vypočteného data narození Ježíše Krista.

http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=rok+0#1046

--
V odkazu, který jsem vložila, najdete odpověď i na doplňující otázku. Gregoriánský kalendář byl zaváděný postupně.

Opravu kalendáře v původním termínu, tedy skokem z 4. října na 15. října 1582 přijali pouze římskokatolické země, jako Itálie, Španělsko, Portugalsko a Polsko.
V Čechách skokem z 6. ledna na 17. leden 1584.
Ve Slezsku byl přechod proveden skokem z 12. ledna na 23. leden 1584.
Na Moravě byla situace ještě složitější, tam byla reforma provedena 3. října na 14. říjen 1584.
Na Slovensku, které bylo tehdy součástí Uher, změna proběhla až roku 1587, kdy po 21. říjnu následoval 1. listopad.

atd.

Ve stejném odkazu stačilo kliknout na Data přijetí gregoriánského kalendáře v různých zemích

http://kalendar­.beda.cz/data-prijeti-gregorianskeho-kalendare-v-ruznych-zemich

Najdete přijetí kalendáře s rozdílem 10 až 13 dnů vzhledem k juliánskému kalendáři.

Třeba v Turecku se uvádí 1. den GK od 1. ledna 1927 – přechod z tureckého kalendáře.

Je zde srovnání z pohledu chronologického, ale i abecedního podle názvu zemí.

Další odpovědi
JájsemRaibek

byzantský letopočet – počítal se od 1. září 5508 př. n. l., stvoření světa (vypočteno podle údajů o věku jednotlivých osob v Bibli).
astronomický letopočet – počítá se od 1. ledna 4713 př. n. l., doby, kdy se setkává několik astronomických cyklů. Počítá se ve dnech, měl by se nazývat proto „denopočet“.
židovský letopočet – počítá se od 7. října 3761 př. n. l., zkratka AM, Anno mundi čili „roku světa“ (vypočteno podle údajů o věku jednotlivých osob v Bibli).
mayský letopočet – počítal se od 13. července 3114 př. n. l. konec 4. věku.
starořecký letopočet – počítal se od 1. července 776 př. n. l., konání prvních olympijských her.
římský letopočet – počítal se od 21. dubna 753 př. n. l., založení města Říma (označuje se ab urbe condita).
křesťanský letopočet – počítá se od 1. ledna roku 1 n. l., dodatečně vypočteného roku narození Ježíše Krista (zkratka AD, Anno Domini čili léta Páně, zkratka LP)
starý arménský kalendář – počítá se od 11. července (po úpravě ve 12. století od 11. srpna) roku 552
islámský letopočet – počítá se od 24. září 622, Mohamedova útěku z Mekky do Medíny (tzv. hidžra)
francouzský republikánský letopočet – počítal se od rovnodennosti dne 22. září 1792, dne vyhlášení Republiky (používal se do 1806)
fašistický letopočet – počítal se od 28. října roku 1922, král Viktor Emanuel III. předal vládu do rukou Mussoliniho. Byl zrušen s pádem fašismu v Itálii 25. července 1943

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Letopo%C4%8Det

anonym

Podle mého názoru rok 0 vznikl tehdy, když Ježíš začal dělat zázraky a bylo mu 29 let, ve 4. stol.nl. ho ukřižovali a římský císař Konstantin kanonizoval bibli, jinak lecos je datováno podle astronomie.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/N%C3%A1%C5%A1_le­topo%C4%8Det