Avatar uživatele
Pokročilý

Jak se počítá struktura atomu? :)

Ahoj, v chemii probíráme strukturu atomu a nevím, jak se to počítá a nikdo mi to neumí vysvělit, tak to zkouším tady :) chtěla bych překvapit, že to umím, tak prosím, vysvětlete mi to :)
Doplňuji:
Kelt, Ano:) přesně to;) děkuji
btw. Zrovna 69 jo?:D

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

Otázka není přesně definovaná, ale pokud se jedná o strukturu atomu, možná to bude toto. Každý atom se skládá z mnoha částic, ale podstatné je, že v jádře jsou nukleony, což jsou protony a neutrony. Mají přibližně stejnou hmotnost, protony mají kladný náboj, neutrony mají neutrální náboj a jsou bez náboje. V obale obíhají elektrony, které mají záporný náboj a jsou o 2 řády lehčí než nukleony. Každý atom má uvedena dvě čísla, to nižší, které se píše za značku prvku vpravo, je protonové číslo a udává počet protonů , je stejné jako počet elektronů - proto je atom neutrální.
Další číslo je hmotností, to je vyšší a udává počet nukleonů v atomu.
Takže když je například galium , které má protonové číslo 31 a hmotnostní (nukleonové číslo) 69,72 . V tomto případě , je hmotnost počítána podle statického zastoupení jednotlivých izotopů, (prvky, které mají stejné protonové číslo ale jiné hmotnostní číslo). Pokud je nukleonové číslo 69, znamená to, že prvek obsahuje celkem 69 protonů a neutronů, tedy 31 protonů a 38 neutronů a 31 elektronů.
Pokud jsem se netrefil, tak vysvětli lépe otázku, co vlastně chceš vysvětlit.
Doplňuji:
Nevím, co vlastně chcete vysvětlit? Atom pochází z řeckého slova - nedělitelný, ale není to pravda. skládá se z mnoha částic, které se liší hmotností, u některých nemůžeme mluvit ani o hmotnosti, ale o energii, E = mc2, dalším kritériem je životnost a další hodnoty. Existuje spousta článků, které o struktuře atomů a jendnotlivých částicích něco vypovídají, obecně je tech částic na stovky možná i tisíce, a záleží, zda byla částice teoreticky předpovězena, nebo i nějak dokázána.
Během výzkumu atomu bylo navrženo několik modelů. Protože je elektroneutrální, tedy má stejný počet elektronů i protonů, chová se neutrálně, ale za nízkého tlaku, vakua a elektrického výboje se projevují vlastnosti těchto částic. Původní model byl pudingový, všechny částice dohromady jako v koláči, později některé pokusy prokázaly soustředění hmotosti do středu jádra , kde jsou nukleony protony a neutrony. Toto jádro má rozměr řádu fm - tedy 15, Pokud by byl atom o průměru 10 km, je jádro asi 1 ,m , pro srovnání. Celý zbytek je prázdný, elektrony obíhájí po určitých specifických drahách, kde platí přesně definované podmínky které lze složitými matematickými rovnicemi určit. Stačí vědět, že elektron se vyskytuje v určitém protoru, orbitu.
Když si vezmete chemickou soustavu prvků, jsou zda řazeny prvky podle rostouocícho protonového čísla, tedy podle počtu protonů. Toto číslo odpovídá počtu eletkronů v obale. Nevím, zda chcete vysvětlit obsazování drah v atomu.
ale to nechám na jindy, pokud by byl zájem.
Jak jsem uvedl, protony a neutrony tvoří jádro a rozhodují o hmotnosti. Protože je neutron neutrální, rozhoduje o hmotnosti prvku počet neutronů, stejný počet protonů je stejný prvek - to jsou izotopy. V tabulkách jsou hmotosti dané desetinným číslem, protože byly vypočítány podle relativního zastoupení v přírodě v procentech. Počet protonů P , neutronů N , jejich součet P+ N = A jhmotností číslo, počet elektrůnů je také P, N = A - P. výpočet počtu neutrlnů. Mám pocit že se opakuji, napište mi konrétně, co potřebujete vysvětlit.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Registrovaný

Jestli myslíš, jak se dojde ke struktuře elektronového obalu (tj. jak velké jsou orbitaly, kolik jich je, jak se zaplňují), tak to se počítá pomocí kvantové fyziky/chemie řešením Hartree-Fockovy rovnice (jakási zvláštní forma Schroedingerovy rovnice, která bere do úvahy spin a nerozlišitelnost elektronů a řeší se iteracemi).

Řešením Hartree-Fockovy rovnice je periodická tabulka prvků. Tj. kolik prvků je v kterém chlívečku.

Pro prvky složitější než vodík/helium se to dá efektivně řešit jen numericky pomocí počítačů.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3212
Zlatý quentos 1424
Zlatý mosoj 1384
Zlatý Drap 1204
Zlatý Kepler 939
Zlatý led 719
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 663
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.