LizNG

Jak je možné, že špendlíková hlavička je lehčí, skládá-li se každá věc z atomů?

Ahoj. Četla jsem zajímavost, že kdybychom měli tolik atomů, abychom je uskupili do velikosti špendlíkové hlavičky, vážila by asi 100 000 tun (nebo tak nějak, prostě moc). Jak je tedy možné, že normálni špendlíková hlavička je lehčí, skládá-li se každá věc z atomů?

Původní neotázka
Hmotnost atomů

Nejlepší odpověď
Kepler

To sis zřejmě popletl s hmotou neutronové hvězdy. To je zbytek po výbuchu supernovy, kdy atomy se zhroutí (resp. jejich elektronové obaly) a zůstanou jenom neutrony. Taková hvězda se smrskne třeba jen na průměr 10 km, proto výsledná hustota je obrovská.

Další odpovědi
gecco

1. pleteš si „atom“ a „neutron“ – není to totéž, neutron je ´jen´ součást jádra atomu, je to relativně malá (ve vztahu k velikosti atomu), leč relativně velmi hmotná částice,
viz např. – http://staff.on­.br/jlkm/astron2e/AT_ME­DIA/CH04/CHAP0­4AT/AT04FG11.JPG
2. pokud bychom měli hmotu složenou pouze z neutronů (tedy bychom, zjednodušeně, z běžného atomu odstranili elektronové obaly a protony nebo je sloučili), byla by tato hmota velmi hustá (hustota cca 10ˆ15; pro porovnání hustota vody je 10ˆ0)
___
Pokud tě to opravdu zajímá, nastuduj si něco o stavbě hmoty, fyziku…
😉

mosoj

No ono tam těch atomů z hlediska mikrokosmu tolik není ! jsou tam , jednoduše řečeno, velké mezery. Tak jako v makrokosmu planety a hvězdy a vesmír, mezi tím „nic“. To co říkáš je zřejmě myšleno tak , že by jsi atomy ( čeho?) vyplnila i ty mezery. Ty protony a neutrony či elektrony nech tam kam je pán bůh umístil. Pokud si zjistíš z jakých prvků je složena hlavička špendlíku a budeš vědět kolik těch atomů se tam vejde, jeden vedle druhého, tak ti to podle hmotností prvků v periodické tabulce zřejmě vyjde. Kontrolovat to nebudu, neumím to.