TEREZA.B

Atom – srovnání.

Prý se dá velikostí a vzdáleností atom přirovnat takto: jádro je veliké jako pomeranč a je v Praze a elektron je veliký jako pingpongový míček a je v Brně? Je tomu přibližně tak?

Nejlepší odpověď
mosoj

Tak markantní to není. Můžeš si to i vypočítat.
Rozměry atomu jsou nepatrné, přibližně 10–10 m, tedy jedna desetimilióntina milimetru. Jádro atomu je však ještě mnohem menší – jeho „průměr“ je ještě asi stotisíckrát menší, kolem 10–15 m. Pro představu: kdybychom zvětšili atom tak, aby jeho průměr byl 100 metrů, atomové jádro by představovalo drobounkou kuličku velikosti zrnka máku.
Doplňuji:
Te´d jsem si všiml, že píšeš jádro velikosti pomeranče. Takže ten poměr bude sedět.

Další odpovědi
Fyzik

Měřit velikost u takových objektů, jako je elektron, je vždy problematické, protože z principu nemůžeme určit, kde přesně se částice vyskytuje. Co se ale dá přesně spočítat, je hmotnost, a ta je u protonu tisíckrát menší, takže ta vizualizace vypadá pravděpodobně.

Conchus

Někdy může být i dál