Atom a elektrony.

V pevné hmotě je atom, a okolo něj obíhají elektrony.Ptám se 1.Jakou asi rychlostí obíhají? 2.otázka a důležitější – kde berou tyto elektrony energii pro svůj pohon,aby obíhali?Když se něco pohybuje, tak to musí dostat energii odněkud.Tak jak to je?

Odpovědi
mosoj

60 – 90 % rychlosti světla ve vakuu

Tak energie je v atomu habaděj . Viz E = m* c na druhou.
Valenční elektrony jsou umístěny ve valenčních vrstvách – energetických hladinách.
Vlastnosti elementárních částic definuje hlavní a vedlejší kvantové číslo.

http://www.e-chembook.eu/cz/o­becna-chemie/stavba-elektronoveho-obalu

https://www.go­ogle.cz/search?sou­rceid=navclien­t&aq=&oq=valen%C4%8Dn%C­3%AD&hl=cs&ie=UTF-8&rlz=1T4GGNI­_csCZ533CZ534&q=va­len%C4%8Dn%C3%AD+e­lektrony&gs_l=hp­..0.0l4.0.0.0­.27391.......­....0.LXE5huEx9mY&pbx=1

anonym

Takže za prvý kolem atomu nic neobíhá protože atom je název celku který se skládá z nukleonu kolem kterého právě obíhá elektron(ny) a to celé je právě atom ;) . Přesnou rychlost elektronu já nevím ale vím že jeho síla spočívá v tom že ho nic (skoro) nebrzdí stejně jako planety nebo měsíce obíhající kolem daného tělesa a proto mají pořád zdánlivě stejnou rychlost. Vše má už nějakou rychlost neboli danou setrvačnost. Teď je už vše na pospas tomu jak se co s čím srazí a na tom já stavím mojí teorii danosti (osudu). Fyzikové říkají že elektron není částice ..ale pletou se .. tím že nevidí kde zrovna je tak se domnívají že je všude najednou a na tom staví teorii kvantové fyziky kterou bych jím v cukuletu rozprášil díky relativitě kterou oni jak si špatně strávili/y. :D Jde prostě o to že elektron je tak malí že je neskutečně rychlí a díky jeho rychlosti vytváří dojem obalu ;) to je poje teorie … přirovnávám jí k rychle se točící vrtuli která tvoří jaký si pevný kruh.