STUDENTKAEVA

Jak se píše velké písmeno u typu aut?

Škoda – F(f)elicie se píše s jakým písmenem? Prosím o odůvodnění. Díky moc

Nejlepší odpověď
annas

Typ automobilu – myšleno značka – např. Škoda Felicia, Škoda Fabia ,Opel – jsou to ochranné značky, tedy píšeme velkým písmenem.

Dále pak typ auta např.v podle karosérie je např. kabriolet, limuzína, sedan – anglicky notchback atd.

Přijedu osobním automobilem (zn.) Citroen – neskloňuje se, je to tzv. nominativ jmenovací.

Ale přijedu citroenem, škodovkou, felicii atd. – bereme obecně.

Někde jsem už několikrát vysvětlovala, ale našla jsem jen cizí názvy, OA, ale platí podle odkazu v odpovědi.

"Názvy výrobků jsou značky, které se píší s počátečním písmenem velkým (Jawa, , Zetor atd. . Užijeme-li je v souvislém textu tak, aby bylo patrno, že jde o značku, zachovávají si velké počáteční písmeno. Bývá to tehdy, stojí-li před nimi bližší označení obecným podstatným jménem jako motocykl, auto atd. Např. koupil si motocykl Jawa, automobil Honda Sivik atd.

Někdy je značkový charakter jména patrný z připojeného čísla typu výrobku, např. závod si objednal Škodu 1200, prodali svou Tatru 8, na všechnu práci stačí Zetor 25 apod.

Jestliže však těchto názvů užíváme místo jmen obecných (přesně řečeno v jejich funkci), jestliže tato obecná jména zastupují, potom je píšeme s písmenem malým."

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/sklonovat-ci-nesklonovat-cizi-nazvy-automobilu

Další odpovědi
Kepler

Většinou je to tak, že jde o název modelu, takže velké písmeno. Ale jsou i výjimky, rozhodující je, jak to prezentuje výrobce. Třeba Volkswagen up!, Hyundai i30. Mimochodem Škoda = značka, Felicia = model, typ = osobní, hatchback.

gecco

Studentko – co takhle VLASTNÍ JMÉNO???
:-O

Kepler

annas: „Typ automobilu – myšleno značka – např. Škoda Felicia, Škoda Fabia ,Opel – jsou to ochranné značky, tedy píšeme velkým písmenem.“

Poněkud zmatené. Opakuji: značka je ŠKODA, nikoliv Škoda Felicia atd., Felicia je model té značky. Stejně jako Golf je modelem značky VW. Jawa není názvem výrobku, ale značky.

annas

Přečtěte si PČP – název se bere jako celek.

„Jména některých výrobků označují jejich typy, typovou značku automobil Škoda Favorit atd.“