IT

Píše se oslovení Vám/Váš v množném čísle s velkým písmenem?

Zdravím, když píšu nějaký formální dopis či email, který je určený více lidem, mám psát Vám, Váš, atd. taky s velkým písmenem?

Nejlepší odpověď
annas

Velké písmeno

Velké písmeno ve tvarech Váš, Vám, Vaše apod. slouží k vyjádření úcty. Při psaní úředního či jiného oficiálního dopisu i mailu bychom tedy měli napsat velké písmeno.

T.oto pravidlo platí pro oslovování jedné i více osob a dokonce i pro tykání (např. pokud si s dotyčnou osobou tykáme a posíláme jí třeba dopis k narozeninám nebo k jiné slavnostní příležitosti).

Např. Vážení obchodní partneří, žádáme Vás o zaslání nabídky. Děkujeme Vám
Vážený pane, informujeme Vás i o kladném vyřízení Vaší objednávky.
Vážení zákazníci, vážíme si Vaší důvěry, kterou jste v nás v tomto roce vložilli.
Doplňuji:
Další vysvětlení – viz odkazy.

Podle pravidel českého pravopisu píšeme tvary těchto zájmen Vy, Vám, Váš, Ty, Tobě, Ti, Tvůj s velkým počátečním písmenem v dopisech k vyjádření úcty, a to ať už se obracíme na jednu osobu, ať jí tykáme nebo vykáme, nebo na více osob.

Malým písmenem, jak uvádí poznámka tamtéž, se v dopisech naznačuje soukromý, důvěrný charakter dopisu:

Posílám Vám pozdrav je základní, zdvořilý způsob, použitelný i pro osobu (osoby), se kterou (kterými) se blíže neznáme, vhodný i pro úřední korespondenci.

Existuje řada typů textů, jimiž se na někoho obracíme, ale které nemají formu klasického dopisu (s datem, oslovením, pozdravem, podpisem), např. otevřený dopis, pamflet, reklamní leták, nabídka služeb, nápis na klientské kartě ap.

O takových textech není nic závazně stanoveno: je na jejich tvůrcích, aby zvážili, zda chtějí vyjádřit spíše zdvořilost, solidnost, formálnost, např. Stavební spořitelna se těší na spolupráci s Vámi; Tato karta Vás opravňuje k výběrům…, anebo neformálnost, např. Přijď si s námi zaskejtovat – kamarádi se na tebe těší.

http://www.zby­nekmlcoch.cz/in­formace/texty/ruz­ne/vy-vam-vas-ty-tobe-ti-tvuj-kdy-psat-s-velkym-pismenem

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/v-jakem-pripade-se-pise-vam-s-malym-v-a-kdy-s-velkym-a-jak-je-to-u-tobe-a-ti

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-gramaticky-spravne-oslovovat-skupinu-lidi-a-psat-pritom-zajmena-vas-vam-atp-s-velikym-v

Další odpovědi
marci1

Není pravdou, že jakmile píšeme dopis, musíme v něm automaticky použít zájmenné tvary s velkým písmenem a není také pravidlem, že pokud někomu tykáme, musí v oslovení být zákonitě písmeno malé. Vše záleží především na tom, jaký vztah s adresátem (příjemcem) máme. A nemyslete si, že je jedno, jestli někomu napíšete zdravím Vás nebo zdravím vás. Každé z těchto písmen totiž prezentuje Váš vztah k tomu druhému.
Velké písmeno ve tvarech Váš, Vám, Vaše apod. slouží k vyjádření úcty. Při psaní úředního či jiného oficiálního dopisu bychom tedy měli napsat velké písmeno. Toto pravidlo platí pro oslovování jedné i více osob a dokonce i pro tykání (např. pokud si s dotyčnou osobou tykáme a posíláme jí třeba dopis k narozeninám nebo k jiné slavnostní příležitosti).

http://www.mo­jecestina.cz/ar­ticle/20080903­01-velka-pismena-vas-nebo-vas