mezara

Skotský ovčák- malé nebo velké S?

Doplňuji:
Děkuji za odpovědi. Psali jsme to v diktátu, já napsala malé a chtěla jsem si to zkontrolovat. Na internetu jsem našla varianty s velkým i malým písmenem, tak jsem se zeptala tady a opravdu má to být písmeno malé- před chvílí jsem to našla v čítance.

Nejlepší odpověď
annas

U mnohých pojmenování, která byla vždy jednoznačně považována za obecná a pravopisně neproblematická, se v posledních letech stále častěji, patrně i vlivem angličtiny, objevují podoby s velkým písmenem.

Z toho pramení i nejistota některých uživatelů češtiny (a následně i poradenské dotazy), jak je psát. Kromě jiného

názvy zvířecích plemen: německý ovčák, jorkširský teriér.

Vyšlechtěná plemena ochrannými známkami nejsou, a proto by se měla psát s malým písmenem: rotvajler, husky, německý ovčák, bílá koza sánská, hucul, lipicán, (ovce) merino, valaška.

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?ref=180­&id=192

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=180

Další odpovědi
anonym

To tedy zírám – psí rasa s velkým počátečním písmenem? Snad jenom na začátku věty.
Pravidla českého pravopisu, Psaní velkých písmen, 70c) zvířata – jsou zde jenom jména vlastní Rek, Vořech (žádné rasy).