klarkao

jak se oblékají židé?

chtěla bych vědět jak se oblékají židé,jestli musí mít ženy zakrytý obličej atd.

Nejlepší odpověď
Lencis

Asi nejcharakteris­tičtějším znakem charedim pro nezúčastněného pozorovatele je jejich oblečení a celkový zjev. Oblečení, které ultraortodoxní muži nosí, bývá ve všedních dnech většinou černé, o Šabatu a svátcích dávají přednost jiným barvám, například zlaté, bílé apod. Ženy mají výběr mnohem volnější – podmínkou je pouze, aby sukně zahalovala kolena (v ideálním případě i kotníky – nohy jinak musí být zakryté alespoň punčochami), halenka neměla velký výstřih a rukávy přesahovaly přes lokty. Vdané ženy si vlasy zakrývají většinou šátkem, který jim zakrývá všechny nebo jen část vlasů. V některých skupinách si ženy vlasy po svatbě ostříhají a nosí na veřejnosti paruku.

Velice podrobné informace na odkaze dole.

Zdroj: www.kostym.cz/Ces­ky/4_Odivani/zi­de.pdf

Další odpovědi
Nuk nuk

Především záleží na tom, nakolik je daná židovská obec, nebo tento žid ortodoxní.
Liberální skupiny se oblékají naprosto normálně, jako většina jejich okolí a pokud nemáte „v oku“ určité typické rysy, nepoznáte je. Jen snad v synagogách a na posvátných místech chodí ženy se zakrytými rameny a muži nosí pokrývku hlavy.
U ortodoxnějších skupin nosí muži na hlavě tkzv. KIPPU nebo-li JARMULKU, tj. malou čepičku, která zakrývá obyčejně jen šešulku hlavy. Jejich ženy chodí oblečené normálně, pokrývka hlavy pro ně není povinná, ale vdané ženy si někdy zakrývají hlavu šátkem při modlitbách a požehnáních ať už v synagoze nebo doma.
Ještě ortodoxnější a ultraortodoxní židy už poznáte velice snadno. Muži nosí kippu i na veřejnosti, nekteří chodí oblečení v tmavém oděvu, a obvykle mívají tkzv. „cicit“ – jedná se o jakýsi druh spodního prádla, ze kterého Vy, jako pozorovatel uvidíte 4 úzké provázky s uzlíky. Mnozí z nich nosí i slouhý černý kabát zvaný „kaftan“ a klobouk. Velmi ortodoxní ženy chodí většinou v dlouhých rukávech a mívají delší sukně, které by měly zakrývat alespoň kolena, často bývají ovšem delší a obvykle tmavé bravy, a i na veřejnosti mívají pokrývky hlavy, tradičněji šátek, ale dnes jsou v oblibě spíše kloboučky, ty nejortodoxnější z nich bývají ostříhané.
Obličej žena zakrytý mít nemusí.

philip2

Nejprve si nutno definovat, kdo je žid.

Z pohledu křesťanské orthodoxie je jednoduché definovat, kdo je křesťan (byť s orthodoxní definicí nebudou všickni souhlasit). Z pohledu orthodoxního judaismu není problém definovat, kdo je Židem: Židem je 1) kdo se zrodil z matky, která podle Hallachy je Židem, 2) kdo dokončil konversi k orthodoxnímu, ultra-orhodoxnímu judaismu, nebo k judaismu karaitskému (karaimové neuznávají rabínskou tradici, tj. ústní Thoru, řídí se toliko Thenachem). S tím ovšem nebude souhlasit žid nereligijní.

Tedy, pokud jde o hallachického Žida, hallachický žid bude (měl by) mít vždy pokrytou hlavu, krom spánku, tělesného obcování s vlastní manželkou, nebo mytí. Čím, to je jedno, může to být i kus papíru, ale obvykle je to tzv. kippa, nebo jarmulka, která bude, u těchto Židů, velká, průměr cca 25 – 30 cm podle velikosti hlavy.

Bude nosit tzv. talit katan, což může být triko, tílko, nebo jenom kus látky s dírou na hlavu, na jehož každé straně, každém cítu, budou cicit, třásně, které se ale liší mezi rabinskými Israelity a Karaimy. Ty třášně budou čouhat ven, nebo měly by čouhat ven, no a, kdom „šábesdeklu“, je to další, viditelné, znamení.

Orthodoxní Israelité, rovněž, nosí oblečení odpovídající jejich konfessi (spíše jde o stavovský oblek, než o plnění micvot – přikázání), tj. kaftan, specifický klobouk, kalhoty pod kolena.

Zakázáno je mužům holit si vousy a stříhat si vlasy na tzv. schráních, tj. mezi ušima a Gezichtem. Ty vlasy rostou od narození až do smrti, a anžto by se o ně zbožný a starý Israelita přizabil, tak si je většinou natáčí, no a to jsou tzv. pejzy. Ale u malých dětí můžeš patřit normální kus vlasu, nespletený.

Oblečení všech hallachických Israelitů bude uměřené, černé, nebo v tmavých barvách, konservativní.

U žen je to jednodušší. Žena by se neměla nadměrně líčit, měla by chodit „žensky“ oblečená (příkaz, aby muž nosil, co je určeno muži, a žena, co ženě), tj. šaty, sukně pod kolena atp. Ten základní příkaz je tím splněn, přičemž obecně si vdané ženy zakrývají hlavu, většinou šátkem. A nosí uměřené oblečení, černé, tmavých barev, bez nápisů, obrázku, atp.

Pokud se jedná o žida, který není ale hallachickým Židem, nebo je, ale není religijní, nepraktikuje, nebo nepraktikuje tak, jak pole Hallachy má, no tak může být oblečen prakticky i v pytel od zemčic, nebo v čemkoli – je to jenom národnost, nic víc.

Obecně liberální a konservativní konfese nosí jenom kippu, a to menší, průměr tak 15 – 20 cm, podle velikosti hlavy, a jenom v synagoze, na hřbitově atp. Ženy tak nějaký šátek v synagoze, nic víc se tam moc nepraktikuje.