Avatar uživatele
klarkao

jak se oblékají židé?

chtěla bych vědět jak se oblékají židé,jestli musí mít ženy zakrytý obličej atd.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5115 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Lencis

Asi nejcharakteris­tičtějším znakem charedim pro nezúčastněného pozorovatele je jejich oblečení a celkový zjev. Oblečení, které ultraortodoxní muži nosí, bývá ve všedních dnech většinou černé, o Šabatu a svátcích dávají přednost jiným barvám, například zlaté, bílé apod. Ženy mají výběr mnohem volnější – podmínkou je pouze, aby sukně zahalovala kolena (v ideálním případě i kotníky – nohy jinak musí být zakryté alespoň punčochami), halenka neměla velký výstřih a rukávy přesahovaly přes lokty. Vdané ženy si vlasy zakrývají většinou šátkem, který jim zakrývá všechny nebo jen část vlasů. V některých skupinách si ženy vlasy po svatbě ostříhají a nosí na veřejnosti paruku.

Velice podrobné informace na odkaze dole.

Zdroj: www.kostym.cz/Ces­ky/4_Odivani/zi­de.pdf

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Nuk nuk

Především záleží na tom, nakolik je daná židovská obec, nebo tento žid ortodoxní.
Liberální skupiny se oblékají naprosto normálně, jako většina jejich okolí a pokud nemáte „v oku“ určité typické rysy, nepoznáte je. Jen snad v synagogách a na posvátných místech chodí ženy se zakrytými rameny a muži nosí pokrývku hlavy.
U ortodoxnějších skupin nosí muži na hlavě tkzv. KIPPU nebo-li JARMULKU, tj. malou čepičku, která zakrývá obyčejně jen šešulku hlavy. Jejich ženy chodí oblečené normálně, pokrývka hlavy pro ně není povinná, ale vdané ženy si někdy zakrývají hlavu šátkem při modlitbách a požehnáních ať už v synagoze nebo doma.
Ještě ortodoxnější a ultraortodoxní židy už poznáte velice snadno. Muži nosí kippu i na veřejnosti, nekteří chodí oblečení v tmavém oděvu, a obvykle mívají tkzv. „cicit“ – jedná se o jakýsi druh spodního prádla, ze kterého Vy, jako pozorovatel uvidíte 4 úzké provázky s uzlíky. Mnozí z nich nosí i slouhý černý kabát zvaný „kaftan“ a klobouk. Velmi ortodoxní ženy chodí většinou v dlouhých rukávech a mívají delší sukně, které by měly zakrývat alespoň kolena, často bývají ovšem delší a obvykle tmavé bravy, a i na veřejnosti mívají pokrývky hlavy, tradičněji šátek, ale dnes jsou v oblibě spíše kloboučky, ty nejortodoxnější z nich bývají ostříhané.
Obličej žena zakrytý mít nemusí.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
philip2

Nejprve si nutno definovat, kdo je žid.

Z pohledu křesťanské orthodoxie je jednoduché definovat, kdo je křesťan (byť s orthodoxní definicí nebudou všickni souhlasit). Z pohledu orthodoxního judaismu není problém definovat, kdo je Židem: Židem je 1) kdo se zrodil z matky, která podle Hallachy je Židem, 2) kdo dokončil konversi k orthodoxnímu, ultra-orhodoxnímu judaismu, nebo k judaismu karaitskému (karaimové neuznávají rabínskou tradici, tj. ústní Thoru, řídí se toliko Thenachem). S tím ovšem nebude souhlasit žid nereligijní.

Tedy, pokud jde o hallachického Žida, hallachický žid bude (měl by) mít vždy pokrytou hlavu, krom spánku, tělesného obcování s vlastní manželkou, nebo mytí. Čím, to je jedno, může to být i kus papíru, ale obvykle je to tzv. kippa, nebo jarmulka, která bude, u těchto Židů, velká, průměr cca 25 – 30 cm podle velikosti hlavy.

Bude nosit tzv. talit katan, což může být triko, tílko, nebo jenom kus látky s dírou na hlavu, na jehož každé straně, každém cítu, budou cicit, třásně, které se ale liší mezi rabinskými Israelity a Karaimy. Ty třášně budou čouhat ven, nebo měly by čouhat ven, no a, kdom „šábesdeklu“, je to další, viditelné, znamení.

Orthodoxní Israelité, rovněž, nosí oblečení odpovídající jejich konfessi (spíše jde o stavovský oblek, než o plnění micvot – přikázání), tj. kaftan, specifický klobouk, kalhoty pod kolena.

Zakázáno je mužům holit si vousy a stříhat si vlasy na tzv. schráních, tj. mezi ušima a Gezichtem. Ty vlasy rostou od narození až do smrti, a anžto by se o ně zbožný a starý Israelita přizabil, tak si je většinou natáčí, no a to jsou tzv. pejzy. Ale u malých dětí můžeš patřit normální kus vlasu, nespletený.

Oblečení všech hallachických Israelitů bude uměřené, černé, nebo v tmavých barvách, konservativní.

U žen je to jednodušší. Žena by se neměla nadměrně líčit, měla by chodit „žensky“ oblečená (příkaz, aby muž nosil, co je určeno muži, a žena, co ženě), tj. šaty, sukně pod kolena atp. Ten základní příkaz je tím splněn, přičemž obecně si vdané ženy zakrývají hlavu, většinou šátkem. A nosí uměřené oblečení, černé, tmavých barev, bez nápisů, obrázku, atp.

Pokud se jedná o žida, který není ale hallachickým Židem, nebo je, ale není religijní, nepraktikuje, nebo nepraktikuje tak, jak pole Hallachy má, no tak může být oblečen prakticky i v pytel od zemčic, nebo v čemkoli – je to jenom národnost, nic víc.

Obecně liberální a konservativní konfese nosí jenom kippu, a to menší, průměr tak 15 – 20 cm, podle velikosti hlavy, a jenom v synagoze, na hřbitově atp. Ženy tak nějaký šátek v synagoze, nic víc se tam moc nepraktikuje.

před 1125 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost