jsemjá

Jak se může vesmír rozpínat, když je nekonečný?

Keplere, víš to?

Nejlepší odpověď
Kepler

To je dost složitá, částečně i filozofická otázka. Rozpínání Vesmíru začalo před 13,8 mld. lety, kdy vznikly hmota, energie, prostor i čas během Velkého třesku. Protože prostor se může rozpínat i větší rychlostí, než je rychlost světla, můžeme zaznamenat pouze POZOROVATELNÝ vesmír, který zahrnuje hvězdy, planety, galaxie, mezigalaktický prostor, temnou hmotu a další. Neschopnost pozorovat vše za jistou hranicí (za vzdáleností 13,8 mld světelných let) nám neumožňuje říci, zda je vesmír konečný (uzavřený), nebo nekonečný. Více ve wiki.

Další odpovědi
Vojta24

My nevíme zda je nekonečný, my prostě jen nikdy neviděli nic co by nasvědčovalo existenci nějakého ohraničení a tak jej za nekonečný v této fázi poznání považujeme. To je rozdíl. Pokud jde o rozpínání vesmíru, to pozorujeme pouze na základě dopplerova posuvu světla vzdálených galexií, na základě kterého umíme určit zda se od nás galaxie vzdaluje nebo se k nám přibližuje. A kdo ví zda ten posuv nezpůsobuje ještě něco jiného, třeba nějaké extrémní gravitační anomálie v meziprostoru. Rozpínání vesmíru tedy dedukujeme jen podle toho, že naprostá většina galaxií ve vesmíru se od nás pravděpodobně vzdaluje. Netušíme zda vesmír v rozpínání bude pokračovat, netušíme co bude pak … skoro vše jsou jen spekulace. Odsud je zkrátka prd vidět 🙂 natož celý vesmír.

Jinými slovy: dobře a s jistotou víme jenom to, že toho víme sakra málo. A to tuplem platí o nekonečnosti vesmíru, jeho pozorovaném rozpínání a o silách, které by s tímto rozpínáním měly souviset (víme prd o temné hmotě a temné energii, které na to mají zásadní vliv, ani nevíme co to vlastně je, dokázali jsme to zatím jen pojmenovat).

EKSOT123

Sice tomu rozumím jak koza petrželi (viz můj nedávný dotaz na polapení nově vznikajícího prostoru ☹ ), ale pár připomínek:

  • Na tvoji otázku najdeš na netu hodně teorií – článků i videí. Ovšem je to všechno třeba brát s velkou rezervou.
  • už Einstein ve svém slavném citátu o nekonečnosti vesmíru a lidské blbosti má pochybnosti o tom prvním. A ani současní astronomové, patrně v nekonečný vesmír spíš nevěří než věří.
  • Tvoje otázka možná vychází z předpokladu, že vesmír – galaxie a záření, se rozpíná, letí od středu vesmíru do prázdného prostoru. Ale vesmír se rozpíná, nový prostor stále vzniká v každém bodě uvnitř vesmíru. Není žádné epicentrum výbuchu velkého třesku, to epicentrum je v každém bodě vesmíru. Takže by se vesmír mohl rozpínat i v případě, že by byl nekonečný.
  • S Vojtou24 se sice dá souhlasit, že některé věci, na které vědci spoléhají, mohou být úplně jinak, ale co se rozpínání vesmíru týče, tak je potvrzeno různými metodami. Vypočtená rychlost rozpínání se sice podle těch metod liší o několik procent, ale víceméně se shoduje. Vesmír se rozpíná a toto rozpínání se zrychluje. (Ovšem jsou zase jakési podvratné teorie, že v jiných částech vesmíru zase dochází ke smršťování a dochází k jakési rotaci ve tvaru donutu…) Ale podle běžného názoru se jen rozpíná. Toto rozpínání je v současné době sice na malých vzdálenostech nepatrné, – např. kdyby Země a Slunce nebyly spojeny gravitací, ale jen se od sebe vzdalovaly vznikáním nového prostoru, tak by toto vzdalování bylo stěží měřitelné. Ale při podstatně větších vzdálenostech vzniká mezi těmi dvěma objekty mnohem více nového prostoru, a tělesa se od sebe vzdalují mnohem rychleji. Tato rychlost teoreticky může mnohonásobně překročit rychlost světla, záleží, jak jak je ten vesmír velký nebo nekonečný.