PendoLinoso

Jak se může člověk dostat k moci?

Jak se dá dostat k moci politickou cestou? Moc tomu nerozumím, pokud by se chtěl někdo stát premiérem nějakého menšího státu (třeba 100 tis. Obyvatel) bylo by to obtížnější nebo stejně obtížné, jako třeba státu s 10 miliony obyvatel? Kolik peněz na to člověk potřebuje?
PS: a když se v tom státě člověk nenarodil může tam nějakým způsobem tedy dostat do takové pozice/ nebo vytvořit vlastní stranu?

Odpovědi
Drap

Náročnost nelze posuzovat podle počtu obyvatel. Pokud je šikovný, nepotřebuje žádné peníze. Pokud kandiduje za bohatou stranu, všechno mu zaplatí. Obecně však lze říct, že to chce hodně peněz. Několik milionů. Nedá se určit suma. Pokud to bude silná osobnost oblíbená u všech lidí, lze to teoreticky zvládnout i bez peněz.

Kelt

Podívej se na Arnolda Scharzeneggera, je to Rakušan a stal se guvernérem v USA. Nebo Hitler byl taky Rakušan a stal se německým kancléřem. Stejně tak generál Gajda ten byl tuším Slovinec nebo Srb a jakou u nás měl kariéru. Sleduj politiku,připrav program, přesvědč lidi a za několik let jsi vládce.

DoTazatel

Několika způsoby.

Volbami – kandidatura, podpora lidu, nějvíc hlasů, obliba u lidu… souhlasím s Drapem, že pokud by byl člověk šikovný, tak by ani na kandidaturu peníze nepotřeboval – tím, že by se zajímal o lidi, všestraně jim pomáhal, působil na ně, hovořil s nimi – zajímal se o ně – a samozřejmě by cestoval po tom státě atd., ale dnes to neplatí – lidi se umí dnes zviditelnit jen prostřednictvím peněz (reklamou, propagací a médiemi).
Zviditelnit-propagovat se můžeš svými vlastními penězi nebo díky investorům, podporovatelům, ale první je třeba je sehnat (a většinou jim něco i slíbit… takže tohle není moc dobrá varianta).

Převratem/pučem – za pomoci armády, policie nebo jiných sil, vlivných lidí, předíků, ovládnutí důležitých míst za pomoci věrných lidí atd… Ještě převrat za pomoci lidu, ale ten není většinou vnímán negativně, protože to, co si žádá lid – nebo jeho většina – je přece legitimní a z vůle lidu. ;)

Předáním, udělením (některé) moci – pravomocí od někoho jiného. Svěřením/jmenováním např. od panovníka.

Moc můžeš získat v kterékoli zemi. Kdyby ti šlo o ten post premiéra, jak píšeš, tak bys musel přes volby a musel bys mít jejich občanství (a samozřejěm tam bydlet a jiné náležitosti). Stejně tak s vytvořením vlastní strany. Taky ale záleží na zákonech a celém systému té vlády v tom daném státu.

Na počtu obyvatel nezáleží (ovšem v konečném důsledků záleží na všem a je třeba zohlednit každý detail, ale není to nijak důležité), přesná suma na to, jak se dostat k moci taky neexistuje. Záleží taky jak moc vnímáš (i tu politickou) – za mocného, vlivného člověka se dá považovat i někdo velmi bohatý, takže by stačily peníze. Za mocného by platile i např. uznávaný generál, generalissimus nebo jakýkoli uznávaný člověk (občan) bez nějakého postu/funkce – jen prsotě oblíbený a vlivný.

df

  1. Musíš mít hodně peněz, nebo sponzora
  2. Vybrat správnou agenturu, která ti bude organizovat předvolební kampaň.
  3. Musíš mít vlastnosti, abys zvládl roli politika.

Kryšpín

Být vzdělaný, pracovitý, mít trochu charisma a je hlavně být vybaven mistrem manipulace a slibů. Je zapotřebí mít méně vyvinutá mozková centra za stud a svědomí.

DoTazatel

To hlavní, co jsem nenapsal tak nějak úplně je, že: Respekt je moc. Obdiv, uznání, důvěra, láska atd. to vše je moc, a to všechno zahrnuje nebo by měl zahrnovat ten respekt – a tím i ochota ostatních poslouchat takového (respektovaného) člověka… tak se (ti první) panovníci stávali panovníky – díky podpoře a důvěře lidu, armády, úředníků/politiků – současné vlády a nebo jich všech dohromady. A tu podopru a důvěru si museli zíkat, skrze respekt, obdivu, za pomoci své vlastní osobností – svvého charakteru, svých schopností, dovedností a jiných kvalit, atd…

Každopádně odpověď na otázku je hodně široká, dáí se odpověddět různě a odpovědí je povícero, takže všechno to zjistíš po nastudování politologie a přetení politckých knih – prostě zabýváním se tím oborem, tímto přesně daným tématem. Protože jak říkám odopvěď by byla velmi obšírná.

Přečti si O Kýrově vychování. ;) Nej kniha na tohle téma.

DoTazatel

Nebo taky je dobrý spisek „O kandidatuře“ od Q. Cicerona (bratra toho známějšího Cicerona – Marka Tullia).

DoTazatel

Oprava:

  • předních úředníků nebo jiných vlivných, důležitých osob ve státě,

(nevím proč se mi to smazalo).

Jak se někdy říká tak: ještě mocnější než ten, kdo má „trůn,“ může být ten, kdo rozhoduje, kdo na něm bude sedět. ;)

DoTazatel

…Tím jsem chtěl říct, že člověk nemusí mít všechny pravomoce, aby byl njemocnější – taky nemusí mít žádné oficiální pravomoce. Nebo taky může nasbírat víc pravomocí než má právě současná vláda – a tím je zastínit, ohrozit,…
Nebo se s přátelit s tím člověkem, který rozohduje o tom „trůně“ (nebo jiném postu/funkci).

CTTON

Loutka no. :)

CTTON

Kelt – no „vládce“ :D vládce má neomezené pravomoci, jinak já se na to jen ptám o nic takového samozřejmě nemám zájem, nejsem psychopat :D

Kelt

Tak to vládce jsem přestřelil. Naznačil jsem ti cestu. Nevím, co chceš ty. Každopádně je to záležitost několika let.

DoTazatel

@Kelt: může to být otázkou pár dní, vlastně i pár rozhodujících vteřin — to samotné zvolení, jmenování, prohlášení (za třeba toho vládce) atd..
Roky to chce spíš na učení a zlepšování, aby se k té chvíli dostal.
(Tím chci říct, že nemusí sbírat moc postupně, časem postupovat – v hierarchii atd… taky nemusí mít žádnou moc a pak najednou může mít všechnu – během toho okamžiku). :DD

DoTazatel

Vladař je neutrální pojem… rozohdně nemusíš být psychopat (to je kravina). A vůbec to neznamená, že má vládce neomezené pravomoce. Člověk může být vladařem/panovníkem a nemít skoro žádné pravomoce, natož neomezené… Neomezené pravomoce má tak absolutní monarcha a i tam často nemá neomezené pravomoce – což je jen jeden z několika druhů vladařů.

Neomezené pravomoce může mít, a zpravidla taky má, diktátor. Ale diktátoři se většinou neoznačují slovem „vládce"i když jako můžou – většinou prostě diktátor, popř. despota. On sám si může nechat říkat třeba "nejvyšší vůdce,“ prezident a jinak..

PendoLinoso

Co ty si za jeblotinu? Ty se za mě vydávaš a myslíš že se nic nepozná

PendoLinoso

Wut