Justin1

Jak se mám vypořádat s nástrahami plánů řešených na etapy?

Některé větší plány, do kterých se zapojuje víc lidí, bývají řešeny na etapy:

  1. prodiskutování plánu
  2. naplánování realizace
  3. realizace

Pokud jsou mezi těmito etapami delší časové intervaly vyplněné spoustou jiných starostí, stává se, že v etapě 3 na svém úkolu něco pokazím kvůli tomu, že moje představa, kterou jsem si odnesl z etapy 1, se za tu dobu, která od etapy 1 uplynula, nenápadně změnila nebo mi z ní něco vypadlo nebo mě za celou dobu nenapadlo se nad něčím zamyslet, a nenastala situace, která by umožnila to ještě zavčas odhalit a napravit. Nedokážu na začátku předvídat, co na tom můžu pokazit, a na konci jsem ten, kdo to pokazil. Jak můžu tyhle nástrahy dostat pod kontrolu?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Co na to odpovědět… éééé…, řekl bych že operativně. ;) :)
Hele, i kdybys byl konkrétnější, tak nelze na něco takového poskytnout univerzální návod. Podobně bys mohl chtít univerzální návod na „jak najít životní štěstí“, ;) :)

Navíc – zlaté pravidlo plánování tvrdí, že (s vyjímkou vysloveně triviálních záležitostí):
„ŽÁDNÝ plán nepřežije beze změny konfrontaci s prováděcí realitou.“

Je to přirozený důsledek existence faktoru náhody jednak, druhak obtížně kalkulovatelných faktorů jako jsou ty „snadněji definovatelné“ (např. počasí – bude vyhovující nebo ne) a „nesnadně [pokud VŮBEC!] kalkulovatelné (možná víš, že faktor "lidská blbost“ je shora neomezená – přinejmenším z praxe tento poznatek plyne). ;) :)

Každopádně „dobrý plán“ se snaží tyto faktory pokud možno eliminovat na co nejmenší míru. Jistě – vsadím se, žes viděl všelijaké „superplány“, časové harmonogramy a další bejkárny, které ovšem slouží ve skutečnosti jen jako PŘEDBĚŽNÝ a ORIENTAČNÍ nástin postupu. který se ovšem realizuje dle okolností za použití ad hoc řešení. (Jo, JSOU nekompromisně vyžadovány, bez „podkladů“ ani ránu, (třeba banka ti neuvolní peníze), navíc (další železné pravidlo) > „čím více papíru, tím je prdel čistější“ atd., což nemění ani fufeň na faktu, že NIC nejde „podle plánu“. ;) :D :D

Buď v klidu, NIKDO nezná dokonalou odpověď na tvůj dotaz, maximálně se omezí na doporučení jako co nejvyšší „zpětná vazba“ (prováděcí kontakt), ergo „mít oči i vzadu“ apod. Hele, ty to máš ještě DOBRÝ (když si můžeš naplánovat i vykonat realizaci), ale pomysli třeba na to, jak se cítí kupříkladu takový stabyvedoucí, který MUSÍ postupovat podle plánu nějakého „CADového inteligenta“ nebo vedoucí výroby, kterému předhodí plán výroby „Excelový ekonom“. To je teprve vzrůšo! ;) :D :D

Další odpovědi
NoFear

Možná to moc řešíš.
Ale asi by to chtělo detailnější prozkoumání/zhod­nocení situace od někoho, kdo o tom ví víc a kdo by dokázal líp poradit. Někdo kdo má, nebo komu dáš, víc informací, oč přesně se jedná.

Snaž se víc vnímát a koncentrovat při etapě č. 1. Pokud máš pak čas zkus o tom víc popřemýšlet – né o té realizaci, ale o tom, co vše bylo řečeno a jak to bylo podáno (a proč). Nes si s sebou zápisník a neboj se zapisovat, alepsoň v bodech. Klidně i nahrávací zařízení někde v kapse, které si pak přehraješ někde v klidu.
Zkus se uklidnit pokud jsi v 1. etapě ve stresu, roztěkaný a podobně (já fakt nevím… takhle to člověk nedokáže posoudit v čem je ten problém, když neví nic o tobě ani té situaci, práci,..).
Ten plán se asi bude vždy týkat něčeho konkértního, tak si o tom zijisti něco víc – ať máš všechny potřebné informace, až se o tom bude diskutovat/plá­novat. Pak budeš vědět o čem se baví, budeš všemu rozumět.
Snaž se porozumět ostatním. Zkus se do nich vžít a pak teprve si představ o čem mlvuí. Možná se to snažíš pochopit jen tak, ze svého poheldu, aniž bys uvažoval proč, kdo, co navrhuje a co tím vlastně chce říct…

autacek

Pokud v průběhu zjistíš, že se tvé představy změnily, je lepší zjistit to ještě před realizací a začít s plánem nanovo. Je to naprosto přirozené.

dubraro

Na vedení rozsáhlejších projektů o více etapách existují metodiky, např. PRINCE2.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/PRINCE2

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.