Frogman

Jak se jmenuje název žánru nebo typ filmu?

Jak se jmenuje název žánru nebo typ filmu, kdy se na začátku filmu ukáže část děje, který je dost napínavý a o chvíli později zazní nebo se napíše na obrazovce: „o x hodin/dní/… dříve“ a divák teprve zjišťuje, co se dříve stalo a proč k tomu napínavému ději, který byl na začátku jako ‚ukázka‘, došlo?
Doplňuji:
Ano, to je ono. Díky moc.

Nejlepší odpověď
cynique

Není to žánr, spíš literární/sce­náristická „technika“ – tzv. flashback, analepsis.
Opakem je flashforward, prolepsis.

Další odpovědi
Putin

Přesně tohoto žánru je například film Memento http://www.csfd­.cz/film/6995-memento/ .. Bohužel takový žánr není oficiálně nijak nazýván. Ale filmy takového děje jsou většinou krimi /thriller /mysteriózní 😉

bolak

Taky se tomu říká retrospektiva.