Slayer5

Jak se jmenuje modernější starověké písmo, náhrada za klínopis a hieroglifů?

Nejlepší odpověď
annas

Mělo by to být písmo fénické, z něhož vzniklo 80 procent známých abecedních soustav.

Vkládám stručný přehled historie písma od Egypta.

A. V historii Egypta se postupně vytvořili tři písmenové soustavy, jejichž znaky byly slovní, slabičné i hláskové.

  1. Nejstarší z nich byly hieroglyfy.
  2. Hieratické písmo – kněžské – bylo jednodušší než hieroglyfy.
  3. Posledním písmem bylo písmo démotické – lidové. Používalo se v praktickém životě.

„Egyptským písmem nastal přechod od písma obrázkového, slovního, k písmu hláskovému.“

B. Písmo fénické
„V druhém tisíciletí před naším letopočtem žili na území dnešní Sýrie Féničané, kteří vytvořili souhláskovou, tzv. severosemitskou abecedu o 22 písmenech.“

C. Řecké písmo
„Řekové přijali písmo fénických obchodníků asi v 10.století před naším letopočtem.
Lze je rozdělit na dvě skupiny: východní a západní řeckou abecedu.
Z výchdních písem, která se stala základem národního písma všech Řeků, později vznikla i písma slovanská. Ze západořeckých písem pak latinka.“

Východní větev – slovanské písmo hlaholice a cyrilice
Západní písmo – latinka archaická – různá knižní písma; latinská inciála – od 2. a 3. století sestala oficiálním písmem.
současně se vyvjíjel písmě kurzivní.

D. Písma národní – začala vznikat po rozpadu říše římské v r. 476.

Podrobnosti najdtete v odkazu Historie písem – vlevo klikněte na odkazy na jednotlivá období..
http://www.co­min.cz/pismo/his­torie.html

Další odpovědi
arygnoc

perzské písmo. (rovnakým klinovým písmom ale boli zaznamenavan´v pod­state viaceré jazyky – perzština, bybzlónčina, egypstské jazyky …, nejednalo sa o fonetické písmo, ale o písmo významové (neskôr slabikové) – na rozdiel od vzniknuvšieho fonetického (slabikového, neskôr hláskového) perzského písma).

samotné klinopisné písmo sa ale tiež vyvíjalo, sú známe rôzne odlišné „dialekty“ (babylónsky, perzský, elamitský, akkadský, hornoegyptský, dolnoegyptský, etiópsky, …).

;-Q

MK44

Těžko říct, co máte na mysli.

Klínové písmo se zjednodušovalo a nabývalo formy písma slabičného a hláskového. Též ho ovlivňovalo to, že do oblasti přicházely národy s odlišnými jazyky. Nejznámnějšími hláskovými písmy jsou ugaritské a fénické. Písma tohoto typu se pak šířila i na území, kde se dříve používalo písmo klínové (Mezpotámie).

Egyptské hieroglyfy se používaly k tesání do kamene. K psaní se používala odvozená kurzívní podoba, používaná kněžími – písmo hieratické.

Od 7. století před n.l. se používala další forma odvozená z písma hieratického – písmo démotické (lidové). Sloužilo hlavně úředníkům a obchodníkům.

Kolem roku 330 před n.l. se na blízkém východě šíří řecká alfabeta.

Doplňuji:

Oprava překlepu: (Mezpotámie) má být (Mezopotámie).

levika

Pravděpodobně myslíte otázku z pracovního sešitu literatury, narazila jsem na vaši otázku, když jsem na to stejné cvičení hledala sama odpověď. :) Jde o písmo hláskové.