Dena443

Jak se investuje do Bitcoinu, co je vše potřeba?

Jako naprostý laik se chci zeptat na pár věcí…

Co je vše potřeba před investováním? Určitě tam bude i zdanění, s čímž počítám a dál je ještě něco nebo to je vše?

Nejmenší investice do Bitcoinu může být kolik? Kolik to zhruba vynese?

A to je asi vše, pokud máte tipy na nějaké videa či webovky, kde o tom řeknou více, budu jen ráda.

Odpovědi
Alesh

Na těchto stránkách, viz zdroj, to mají dobře vysvětlené.
Ve zkratce: pořídíš si peněženku (stačí ti nějaká zdarma, třeba https://finex­.cz/recenze/trust-wallet/) v ní si zkopíruješ adresu pro příjem bitcoinů. Pak bitcoiny někde koupíš, můžeš si zvolit prakticky libovolně částku, ale nejmíň půjde koupit třeba za 2,5 tis. Kč. Odešleš prachy v určitém časovém limitu, jinak bys pak měla jiný kurz. Součástí objednávky je zadání adresy tvojí peněženky. Oni ti pošlou odpovídající počet bitcoinů. Za několik desítek minut se ti objeví v peněžence. No a pak už jen sedíš a čekáš a modlíš se, aby šel bitcoin furt nahoru. A když máš pocit, že už jsi vyvařila, tak to zas prodáš. Bacha, platí se určité poplatky a ze zisku máš povinnost i zaplatit daň z příjmu. Jako řeknu ti to takhle, takové minimum, které má smysl do toho dát je aspoň 20–30 tis. Kč, míň nemá význam, ledaže bys to tam chtěla zkusit nechat ležet třeba 10 let a více. Stát se ale může ledacos, třeba že bitcoin skončí, spadne dolů, neporoste nebo poroste málo. Anebo udělá ještě raketu a pak i s pár tisícovek můžeš mít zajímavou částku… kdoví, co se stane. 😉

Zdroj: https://finex­.cz/rubrika/kryp­tomeny/

JežíšKristus

  1. Tradiční způsob je vytvoření peněženky (v zásadě účtu). Tu lze zařídit u různých institucí, nejčastější je asi Blockchain Wallet. Poté si směníte fiat (klasickou měnu, např. české koruny) za Bitcoin, přes směnárnu, Češi často používají Simplecoin směnárnu. Takový postup je klasický, ale dnes zastaralý a neefektivní. Peněženku si vytvářejte pouze v případě, že chcete mít v bitcoinu třeba více než milion, nebo jej chcete následně zaslat na jinou bitcoin peněženku, nebo jej směnit na jinou kryptoměnu nebo token.
  2. Pokud chcete držet Bitcoin jako investici, pak je lepší použít aplikaci Revolut. Je to jednak pro začátečníka snazší, zcela bezpečné (vyjma možnosti ztráty kapitálu vlivem trhu), nejste omezena limity (můžete koupit Bitcoin v hodnotě vyloženě jedné koruny) a neaplikují se poplatky za bitcoin transakce (které jsou obyčejně poměrně vysoké).

Co se týče Vaší otázky “Kolik to zhruba vynese?” – moc prosím, nikam neinvestujte, dokud si nebudete plně jistá tím, proč je taková otázka naprosto zcestná.

Poté si také musíte být jistá odpovědí na otázku – proč investovat zrovna do Bitcoinu? Proč do Bitcoinu, který za rok vystoupal o 200 %, když například akcie Tesly vystoupaly o 700 % (a které lze mimochodem také koupit přes Revolut)? Až budete znát odpovědi, tak můžete teprve řešit otázku, jakým způsobem nakoupit Bitcoin. Jinak se vystavujete riziku ztráty kapitálu.

PS: Pro šťouraly, kteří by nekoupili Bitcoin přes Revolut, protože u Revolutu “nEvLaStNíTe KLíČe” – je to zcela irelevantní, u bankovního účtu také nevlastníte dané peníze, peníze na bankovním účtu ze zákona vlastní banka. Bankovní účet je z definice “zvláštním způsobem vedení dluhu”. Tudíž vám banka dluží, a když si vybíráte peníze z bankomatu, tak vám splácí dluh. I přesto lidé banky používají. Proto je i v pořádku nakupovat Bitcoin přes Revolut. O soukromé klíče a Trezor bych se zajímal až od milionu plus.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Pepa25

Do bitcoinu se neinvestuje, ten se spekulativně nakoupí s vírou, že zatím bublina nepraskne.

Tomáš1234

Třeba u Simplecoinu je podle této recenze https://inves­tplus.cz/inves­tice/klady-a-zapory-simplecoin-recenze-zkusenosti-navod-poplatky-diskuze/ limit 200 EUR/10 dnů. Pokud ho tedy člověk nepřekročí, není nutné účet ověřovat. A co se týče zjistitelnosti, tak pokud si za to nakoupíš zboží třeba na Alze, máš to bez danění :D

Dena443

Alesh: Daň z příjmu se dělá od jaké částky? Chápu, že je to z výnosu. Je jedno z jaké částky nebo to musí být nad milion korun?

Alesh

Každý příjem se daní. Je to ale tak, že třeba na tom Finexu si tě až od určité částky ověřují (tvojí identitu), nevím, jaký je ten limit, ale pokud se do něj vejdeš, tak jsi nakoupila zcela anonymně a předpokládám, že obdobně (tj. do určité částky tě neověřují), navíc ani nemusíš prodávat, ale za ty bitcoiny si někde (kde to jde) něco můžeš nakoupit. Z toho teda správně máš taky zaplatit daň, ale to je prakticky nezjistitelné, resp. prý to ani v dnešní době neřeší. Je taky možné, že když to bude jen pár fufníků, tak že na tebe nepřijdou, ale nevím, jak už dnes je big brother propracovaný a jestli víc nadhánějí malé ryby či nikoli.

JežíšKristus

Z mé zkušenosti malé ryby ani často nevědí, že mají platit daň, a instituce je neřeší.