Uhlsa111

Jak se dostat z poruch příjmu potravy?

Nevíte někdo jak se dostat z přejídání?
Nemyslím tím občasné přejedení na oslavě.Snažím se jíst normálně, ale vždycky se to nějak zvrtne. Trvá to tak půl roku. Vždy se přejídám dokud mi neni zle. Po přejezení jdu většinou hned zvracet .Nezvracím proto,že bych chtěla být hubená,ale protože je mi pak špatně. Nesnáším když musím na jídlo myslet,a proto sem se vždycky snažila najíst jakoby do zásoby. Myslim že za to částečně může i to ,že mě rodiče nutili dojídat jídlo,i když už sem byla plná. Vážně nevím co mám dělat.

Nejlepší odpověď
orwell

Tak o tomhle něco vím a asi tě moc nepotěším. Je to velice vážná věc, i když to zpočátku tak nevypadá. Sama bez pomoci se z toho těžko dostaneš a odborná pomoc je nevyhnutelná. Vůbec bych to neodkládal a vyrazil za lékařem, který tě určitě odešle na příslušné specializované pracoviště. Tohle není choroba trávicí soustavy, ale psychický problém, který je třeba řešit s psychiatrem a psychologem. Ne proto, že bys byla blázen, ale proto, že žádná léčba schránky tělesné (odmyslíme-li si mozek) nevede k cíli. Je to v hlavě a zbavit se toho je běh na dlouhou trať. Pokud se na to vykašleš a budeš doufat, že to časem nějak samo přejde, tak tě ujíšťuji, že nepřejde. Naopak se to bude prohlubovat a nakonec tě to ve zuboženém stavu stejně dožene tam, kam píšu. Čím déle to začneš řešit, tím déle se v tom potom budeš plácat a možná se toho pak už ani úplně nezbavíš. Ono se to totiž rádo vrací. Viděl jsem to dost zblízka (což nebudu upřesňovat) a nikdy bych neřekl, jak vážná věc to je. Dokonce bych řekl, že zlomená noha na třikrát je proti tomu dar z nebes. Nedávej na nějaké rady zde a upaluj k lékaři, dokud máš ještě slušnou šanci na vyléčení. On už i ten půlrok, co se v tom plácáš, je docela dost. Pokud se na to vykašleš, ještě mockrát si na mě vzpomeneš.

Další odpovědi
Drap

Šel bych se poradit s odborníkem.

Edison

Taky se kloním k pomoci odborníka.

Tw!st

Nejsem odborník, proto ti můžu poradit jako pouze jako laik. Zkusil bych doplňovat do těla vitamíny, minerály a komplexní aminokyseliny. Například takový fenylalanin napomáhá snižovat nadměrnou chuť k jídlu. Taktéž bych do života zapojil nějakou aktivitu, například nějaký sport, aby jsi neustále nemusela myslet na jídlo.
A samozřejmě jak píše Drap, zašel bych asi za doktorem, nikdy nevíš jestli to není příznak nějaké nemoci…

DoTazatel

Zapracuj na své vůli – disciplíně a sebeovládání. Zkus začít cvičit, číst nebo něco jiného, co budeš dělat pravidelně, např. i brzké vstávání ve stejnou hodinu (včetně víkendů). Návodů jak zapracovat na disciplíně je všude dost, vyhledej.
Ta disciplína/síla vůle je dobrá ke všemu, budeš pak pánem (vlastně paní) nad sebou samou – budeš si umět odříkat (jídlo).
Prostě se překonej, je to jen otázka vůle. Všechno je to v mysli, od psychiky k tělu.

Přečti si „Vzpomínky na Sokrata a jiné spisy“ od Xenofonta. Ten se tam dost zaobírá mj. i sebeovládáním, zdrženlivostí a střídmostí v jídle. Sebeovládání považuje za jedno z nejdůležitější pro člověka, kdo se ovládat nedovede, tak není svobodný a otročí svým vlastním pudům/neřestem – a ty jsou jeho pány.
„Člověk nezdrženlivý přináší zhoubu druhým lidem, ale ještě mnohem větší sám sobě, pokud je největší zhoubou hubit nejen svou domácnost, ale i své tělo a duši.“
„Nezdrženliví lidé jsou naprosto nesvobodní.”

Nezdrženlivým rozuměj toho, kdo se nedovede (v nečem) ovládat, kontrolovat.

Zkus se najíst něčeho, co dobře a rychle zasytí. Třeba pak nebudeš chtít jíst dál.

Zkus si sestavit nějaký denní jídelniček, který se snaž dodržovat.
Pokud toho sníš hodně najednou zkus si to jídlo rozdělit na jednotlivé porce, které budeš jíst celý den.

Dávej si bohatou snídani. I když ráno člověk nemá moc chuť do jídla, tak je to právě ten nejideálnější čas k jídlu – člověk tím nastartuje celý den, dodá energii, nebude mít tolik hlad přes den, po ránu můžeš jíst vlastně, co chceš, protože tolik nepřibereš (celé tělo je po spánku připravené na jídlo, je tam daleko snazší trávení a po ránu je pravděpodonst, že se budeš přes den hýbat. V tom je rozdíl oproti tomu, když se najíš na večer).

Zkus třeba toho odborníka doktora, popř. výživového poradce. Když už nic, tak zkus alespoň ty online lékařské poradny (nikam bys nemusela, stačí jim popsat svůj problém, zeptat se a oni ti odpoví. A myslím, že ti poradí líp než tady, protože tam jsou na to specializovaní).
Ale zajdi třeba za obvodní (svoji) lékařkou, to ti nic neudělá, navíc je to její práce (a povinnost) pomoct svým pacientům.

da ny

Vyhledejte odborníka.
5 – 6 malých porcí (dětské) jídla denně.
Malý talíř, nehltat, jíst pomalu, vše řádně v ústech rozmělnit.

Rodiče a ve školních jídelnách se dopouštějí chyby, pokud trvají
na vyprázdněném talíři.
Váš problém je možná jinde..... navštivta odborníka.