LucLuc

Jak se dělají bílé okrajové pruhy na vozovce?

Ahoj všem, ony bílé okrajové pruhy na sobě mají příčné „čárky“, které při přejezdu vydávají zvuk. Neví zde někdo, jak a čím se udělá, že tam ty příčné čárky jsou? Lépe to vysvětlit asi nedokážu, tak doufám, že jste mě správně pochopili a děkuji za odpovědi! :)

Nejlepší odpověď
Lamalam

Jmenuje se to profilované vodorovné značení. Stříká to stroj. Do čerstvé barvy se ozubeným kolem nanáší vrstva zrnitého materiálu (skla, plastu), která dělá ty čárky. Existují i stroje, které stříkají čáru a v určitých intervalech na ní stříknou větší dávku barvy s plnivem a tím vznikne ta vystouplá čára.

Další odpovědi
Klaproth

Dělá to stroj, ale žádné ozubené kolo tam není. Stříká to dvousložkovou barvu s plnivem a v pravidelných intervalech jí tam stříkne větší množství. Tím vznikne ten strukturovaný povrch.