bauerlukin

jak rozpohybovat větráček z notebooku pro domácí klimošku

Dobrý den, chtěl bych vědět, jestli(a jak) mohu rozpohybovat větráček z pc pro domácí klimu. Díky

Nejlepší odpověď
Kepler

Pro domácí klimošku není nějaký směšný větráček z PC použitelný. Na to je třeba pořádný větrák o několika desítek wattů příkonu. Pro místní osvěžující funění je třeba postavit do cesty baterii alespoň šesti na kost zmrzlých 2l PETek.

Další odpovědi
aliendrone

Pokud ti jde zprovoznění větráčku, doporučuji připojení ke zdroji 12V DC, třeba automobilový akumulátor. (pohlídej si polaritu, aby foukal správným směrem). ;)

Kepler má pravdu, na rozumou klimatizaci budeš potřebovat pořádný větrák, pokud tedy nemyslíš „klimoškou“ obyčejný fofrník rozhánějící vzduch, ale i tam potřebuješ něco stolního s průměrem cca 15+cm a výkonem přinejmenším 20W, aby o mělo nějaký rozumný efekt. Než se s tím babrat je lepší pořídit pořádný stojanový větrák s průměrem rotorů 40+ cm a regulací otáček. Stojí jen pár stovek. http://www.eva­.cz/zbozi/83389/ven­tilator-professor-st403-2v1-stolni-stojanovy-40-cm/?gclid=EAI­aIQobChMI5_-Op-bg4wIVzbHtCh09MA­U9EAYYByABEgJdSPD_BwE Jediné kritérium, na které je třeba při nákupu brát zřetel je materiál rotoru (vrtule) – těm kovovým se VYHNI! I když se tváří jako luxusnější provedení stejné věci (a cena tomu obvykle odpovídá), tak mají z výrobně-ekonomických důvodů obvykle nevhodné tvary vrtulí (ploché listy se zalomeným koncem), ne že by dobře nefoukaly, ale dělají kravál. Plasťáky mají rozumnější profily a proto tolik nehlučí, což je MNOHEM lepší, na nějaký „chromovaný“ design se vybodni, určitě raději při jejich provozu v noci upředostníš nižší hlučnost.

dubraro

Větráček z PC může být dosti obtížné rozeběhnout bez toho PC. Tyto ventilátory – poznáte je podle toho, že k nim vedou tři nebo čtyři vodiče – mívají řízení otáček a bez příslušné elektroniky se nerozeběhnou. Nicméně na populárních čínských e-shopech najdete stovky ventilátorů různých velikostí, výkonů a na různé napětí, které stačí připojit ke zdroji.

Dochy

ad Dubraro: Ty do max 3 vodičů stačí normálně připojit, obvykle na 12V, některé (obvykle NTB) na 5 – zpravidla je to na nich i napsané. Obvykle tuším černá/červená napájení, žlutou s čidlem nechat viset…

Jinak obecně souhlasím s tím, že PC větráčky jsou na dané použití dost slabé. Ale jako malý fofrník pro ovívání čela by to stačit mohlo

aliendrone

dubraro>>> Nevím jak u těch 4žilových, ale trojžilové rozeběhne i bez dodatečných hejblí tutově pouze připojením ke zdroji napětí. Musí jen připojit ty správné přívody (obvykle bývají červený a černý). :)

aliendrone

Sakra ZLOČINEC Dochy mě ZASE přeskočil s odpovědí. Nu pagadí! ;) :D :D