dust8

Jak přesně vznikají kvaziperiodické oscilace?

Odpovědi
Mc Merkurion

… Jde mikrosekundové záblesky rentgenového záření přicházející od binárních hvězdných systémů, v nichž hmota z běžné hvězdy přetéká na akreční disk blízké neutronové hvězdy nebo černé díry. Dosud bylo objeveno několik binárních systémů, které obsahují neutronové hvězdy a spirální akreční disky. Při dopadu plynu na akreční disk se plyn v gravitačním poli ohřívá a stává se zdrojem rentgenového záření. Vznikají kvaziperiodické oscilace v rentgenovém oboru záření. Variace jasnosti mají určité dobře definované periody, které odpovídají zvláštním orbitálním periodám rotací plynu kolem hvězdy.
Kvaziperiodické oscilace může být použita k určení hmotnosti černé díry. Tato technika využívá vztah mezi černými dírami a jejich okolím.
http://svetve­dy.cz/kvazipe­riodicke-oscilace/