Kelt

Jak přeložit do latiny „Vlk nese domovníkovi psaní“?

Vzpomněl jsem si na film Škola základ života, kde při hodině latiny přijde do třídy inspektor a chce, aby žáci přeložili nějaké věty, vyjde z toho takové spojení a učitel odchází deprimován ze třídy. Přitom gramaticky tato věta není nijak složitá. Navíc si vzpomínám, říká inspektor, že tuto větu nelze jednoznačně přeložit, že žáci budou mít při překládání potíže. Dovede to někdo vysvětlit a uvést na pravou míru? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Vlk nese domovníkovi psaní“ aneb postavení latiny na českých školách
„Tuleň nese domovníkovi dýmku, zatímco vlk nese domovníkovi psaní,“ je jednou z nejznámějších vět určených k překladu do latiny" atd.

Překlad by mohl znít:
Phoca ostiorario fumibulum fert, dum lupus ostiario litteras portat"

http://circulus­.xf.cz/latina_scho­la_ludus_2012­.pdf
Univerzita Karlova v Praze
„Latina jako jazyk setkávání“ a „Schola ludusneboli zpráva o využití (autorského) latinského divadla při výuce latiny“
Jiří A. Čepelák
Accademia Vivarium novum, Řím
e-mail: cepelak.jiri@seznam.cz
Mgr. Bořivoj Marek
Akademické gymnázium Štěpánská, Praha

e-mail: marek.borivoj@agstepanska.cz

Vlk nese psaní, začíná po čárce -( dum) lupus…

Další odpovědi
magorvkleci

když tak „..ostiario…“ protože „ostiarius“ je vrátný, spíš teda dveřník v klášteře

„fert“ je jako že jde vedle něj a nese jeho dýmku, zatímco „přináší“ by bylo „infert“ nebo teda dobře, tak „portat“