zjentek

Jak vzniklo slovo tuleň?

Divoké zvíře, žádný mazlíček.

Nejlepší odpověď
annas

tuleň, tulení. Presl převzal z r. tjulén’, jež se považuje za výpůjčku z laponštiny (východolaponské . tuĺĺa, západolapon.ské dullja tv.).

Slovenština pak slovo převzala z češtiny
V. Machek Etymologický slovník

--
" První Preslův nápad byl zkombinovat ruské pojmenování a naše slovo tele, protože tuleni se telatům podobají. Tím vzniklo pojmenování teleň.

Později si ale Presl teleně rozmyslel a v práci Ssavectvo. Rukověť soustavná k poučení vlastnímu se vrátil ke skoro přesnému přepisu z ruštiny v podobě ťuleň.

A proč my říkáme tvrdě tuleň? Protože na některých místech Ssavectva sazeči udělali chybu, zapomněli na háček a právě tato chybná znění Josef Jungmann pokládal za správná a uvedl je ve svém slovníku. A už to tak zůstalo."

https://region­.rozhlas.cz/mroz-tulen-a-lachtan-7291787

.

Další odpovědi
Kepler

Český název zavedl Jan Svatopluk Presl. (wiki). Asi proto, že se k němu ti ploutvonožci tulili, čert ví. Nebo on k nim.