Avatar uživatele
Funna

Kdo mi poradí ustálená slovní spojení, která vznikají spojením přídavného a podstatného jména?

Předem podotýkám, že to není DÚ…na ty už jsem trochu stará .-)

Potřebuju poradit nějaká ustálená slovní spojení, která vzniknou spojením podstatného jména, ze kterého se vytvoří přídavné a dalšího podstatného jména…ale ráda bych, aby vzniklo známe slovo, ale s úplně jiným významem…např. ZLATO + DÉŠŤ = ZLATÝ DÉŠŤ…(příklady které jen rozvíjí podstatné jméno např. ryba + polévka = rybí polévka ani nepište…)
pár slov mám, ale potřebovala bych ještě jedno…tak zapojte mozečky (víc hlav víc ví) a poraďte mi .-)…díky…

Doplňuji:
díky všem za odpovědi, ale asi jsem se špatně zeptala, protože většina návrhů je úplně mimo mísu…
potřebuju slova, která jsou lehce vyjádřit obrázkem a jejich spojením vznikde JINÉ BĚŽNÉ slovo…většinu z toho (kromě labutí písně, ale píseň těžko jednoduše vyjádřím obrázkem a tygřího oka, ale oko už mám použité…) je nevhodné…většina návrhů jen rozvíjí podstatné jméno a dělá s toho „jakože“ jiný význam…myslela jsem něco ve stylu „slenice mléka + kus antukového povrchu se startovními čísly = názem naší galaxie“…nebo již avizovaný keř – zlatý déšť (neměla jsem na mysli déšť z nebe, který má zlatou barvu)

PS: a copak je to Adrianina mit? já znám jen Adrianinu niť .-)

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: Funna

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, wendyX, gecco před 3282 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Např sousloví z antiky – jejich význam je přenesený…

labuť + píseň – labutí píseň , lev + jáma – jáma lvová, drak + setba – dračí setba,, žába, myš + válka – žabomyší válka, zlato + tele = zlaté tele..

Případně jména – Ariadna + mit – Ariadnina mit, Kolumbus + vejce, Tantal + muka atd.
Doplňuji:

Oprava překlepu – Ariadna + nit = Ariadnina nit. Ale také nevím, co je názem naší galaxie.

Otázka je opravdu nepřesně formulovaná. Mezi ustálená slovní spojení patří i sousloví, která se často tvoří z podst. a příd. jména. Že vám nevyhovují, je jiná skutečnost. .

… „většina návrhů jen rozvíjí podstatné jméno a dělá s (Z) toho "jakože“ jiný význam…" … To je podstata sousloví, která vznikají přenesením významu např. metaforou, metonymií, ale jde o spojitost s původním významem.

Jenže v příkladu na " zlatý déšť" jde rovněž o rozvité podstatné jméno – význam základní i přenesený, zatímco příklad v dodatku je jiný.

více v diskusi

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ratava

Odpoveď byla označena jako užitečná

… něco jako „les“ + „roh“- lesní roh…?

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Funna Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Stříbro + vlas = STŘÍBRNÝ VLAS (šedivý).....ale nevím jestli je to ono.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
gecco

tygr + oko → tygří oko
😉

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
andyana

Růže + pole = růžové pole

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
quentos

žába + vlas = žabí vlas (druh řasy)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Funna

gecco…pěkné…ale oko už mám použité s jiným zvířetem, tohle by se pletlo ☹…něco dalšího nemáš?

před 3282 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

kuře + oko → kuří oko (clavus) – asi taky nevyužiješ
ryba + prst → rybí prst/y (´blaf´)
tuleň + nemoc → tulení nemoc (lenost)
ječmen + zrno → ječné zrno (kožní absces)
vzduch + zámek → vzdušný zámek (chiméra)

před 3282 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
gecco

medvěd + lejno → medvědí lejno (kyt)
beran + roh → beraní roh (paprika)
Velryba/prase + prst → velrybí/prasečí prst (erysipeloid, kožní choroba)
moře + kráva → mořská kráva (moroň,dugong)
___
A už z toho blbnu…
😉

před 3282 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Funna

díky…sice by se mi z toho hodil jen vzdušný zámek, (ten mne už taky napadl), ale jaký obrázek použít na vzduch fakt netuším…

před 3282 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Funna

lahny…bohužel je to to samé jako s polévkou…jen říkáš, jakou má ten vlas barvu…ale pořád je to jen vlas…

před 3282 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

a co třeba. MOŘE + PLAVEC = MOŘEPLAVEC

před 3282 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Funna

ne díky…chci nová slova…ty jsi jen ze dvou udělal jedno s úplně stejným významem..

před 3282 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek