Funna

Kdo mi poradí ustálená slovní spojení, která vznikají spojením přídavného a podstatného jména?

Předem podotýkám, že to není DÚ…na ty už jsem trochu stará .-)

Potřebuju poradit nějaká ustálená slovní spojení, která vzniknou spojením podstatného jména, ze kterého se vytvoří přídavné a dalšího podstatného jména…ale ráda bych, aby vzniklo známe slovo, ale s úplně jiným významem…např. ZLATO + DÉŠŤ = ZLATÝ DÉŠŤ…(příklady které jen rozvíjí podstatné jméno např. ryba + polévka = rybí polévka ani nepište…)
pár slov mám, ale potřebovala bych ještě jedno…tak zapojte mozečky (víc hlav víc ví) a poraďte mi .-)…díky…

Doplňuji:
díky všem za odpovědi, ale asi jsem se špatně zeptala, protože většina návrhů je úplně mimo mísu…
potřebuju slova, která jsou lehce vyjádřit obrázkem a jejich spojením vznikde JINÉ BĚŽNÉ slovo…většinu z toho (kromě labutí písně, ale píseň těžko jednoduše vyjádřím obrázkem a tygřího oka, ale oko už mám použité…) je nevhodné…většina návrhů jen rozvíjí podstatné jméno a dělá s toho „jakože“ jiný význam…myslela jsem něco ve stylu „slenice mléka + kus antukového povrchu se startovními čísly = názem naší galaxie“…nebo již avizovaný keř – zlatý déšť (neměla jsem na mysli déšť z nebe, který má zlatou barvu)

PS: a copak je to Adrianina mit? já znám jen Adrianinu niť .-)

Nejlepší odpověď
annas

Např sousloví z antiky – jejich význam je přenesený…

labuť + píseň – labutí píseň , lev + jáma – jáma lvová, drak + setba – dračí setba,, žába, myš + válka – žabomyší válka, zlato + tele = zlaté tele..

Případně jména – Ariadna + mit – Ariadnina mit, Kolumbus + vejce, Tantal + muka atd.
Doplňuji:

Oprava překlepu – Ariadna + nit = Ariadnina nit. Ale také nevím, co je názem naší galaxie.

Otázka je opravdu nepřesně formulovaná. Mezi ustálená slovní spojení patří i sousloví, která se často tvoří z podst. a příd. jména. Že vám nevyhovují, je jiná skutečnost. .

… „většina návrhů jen rozvíjí podstatné jméno a dělá s (Z) toho "jakože“ jiný význam…" … To je podstata sousloví, která vznikají přenesením významu např. metaforou, metonymií, ale jde o spojitost s původním významem.

Jenže v příkladu na " zlatý déšť" jde rovněž o rozvité podstatné jméno – význam základní i přenesený, zatímco příklad v dodatku je jiný.

více v diskusi

Další odpovědi
ratava

… něco jako „les“ + „roh“- lesní roh…?

anonym

Stříbro + vlas = STŘÍBRNÝ VLAS (šedivý).....ale nevím jestli je to ono.

gecco

tygr + oko → tygří oko
😉

andyana

Růže + pole = růžové pole

quentos

žába + vlas = žabí vlas (druh řasy)

Funna

gecco…pěkné…ale oko už mám použité s jiným zvířetem, tohle by se pletlo ☹…něco dalšího nemáš?

gecco

kuře + oko → kuří oko (clavus) – asi taky nevyužiješ
ryba + prst → rybí prst/y (´blaf´)
tuleň + nemoc → tulení nemoc (lenost)
ječmen + zrno → ječné zrno (kožní absces)
vzduch + zámek → vzdušný zámek (chiméra)

gecco

medvěd + lejno → medvědí lejno (kyt)
beran + roh → beraní roh (paprika)
Velryba/prase + prst → velrybí/prasečí prst (erysipeloid, kožní choroba)
moře + kráva → mořská kráva (moroň,dugong)
___
A už z toho blbnu…
😉

Funna

díky…sice by se mi z toho hodil jen vzdušný zámek, (ten mne už taky napadl), ale jaký obrázek použít na vzduch fakt netuším…

Funna

lahny…bohužel je to to samé jako s polévkou…jen říkáš, jakou má ten vlas barvu…ale pořád je to jen vlas…

anonym

a co třeba. MOŘE + PLAVEC = MOŘEPLAVEC

Funna

ne díky…chci nová slova…ty jsi jen ze dvou udělal jedno s úplně stejným významem..