jirka F

Jak překonat strach z řízení auta?

Chci si tento rok udělat řidičák na auto,ale je tu problém mám strach z řízení auta.Kolikrát když vidím ve zprávách v televizi nebo slyším v rádiu zprávy o tom jak auta bourají na silnicích tak mám z řízení auta čím dál větší strach.Existují na tohle nějaké terapie nebo jak to překonat když mě to že nemám řidičák začíná vyčítat i rodina a okolí(například:vi­díš kdybys měl řídičák tak nemusíme…).Ale jak říkám problém je že se bojím řidit auto.

Nejlepší odpověď
Drap

Udělat si autoškolu a jezdit. Strach většinou potom poměrně rychle ustoupí. Pokud ne, bude stačit jedna, dvě návštěvy u psychologa.

Další odpovědi
Kepler

Tvůj strach je celkem oprávněný, hustota provozu a bezohlednost řidičů u nás je historicky bezprecedentní. Snad ti pomůže získat kousek sebedůvěry nějakým tréninkem mimo veřejné komunikace, tak získáš aspoň nějakou technickou sebejistotu. Jinak stát se opravdu dobrým řidičem může trvat i několik let, je to hlavně o zkušenostech a schopnosti předvídat.

Dochy

To záleží… zda jde jen o strach nebo už fóbii. On to může být částečně strach z neznámého a tam by mohl pomoci trénink (autoškola a praxe – nejdřív v blízkém, známém okolí)
Ono kdyby se člověk nechal těmi zprávami o nehodách (a další z „černé kroniky“) ochromit, brzo by nemohl ani vystrčit nos ze dveří.

Souhlasím že částečně je ten strach opodstatněný. V rozumné míře pomáhá k tomu chovat se zodpovědně a bezpečně. Pokud je to nad míru, může ubližovat. Jak kvůli nemožnosti využít některé příležitosti, tak může docháze i k nebezpečným panickým reakcím.

Takže já doporučuju, pokud to alespoň trochu jde, se tomu strachu postavit a s respektem si to řízení opravdu zkusit.