Jak pozorovat prstence Saturnu?

Chci koupit nejaky levnejsi dalekohled na pozorovani oblohy. Chtel bych ale videt treba prstence Saturna. Jak velky dalekohled je potreba? Vlezu se za cca 10 tis?

Nejlepší odpověď
Lencis

Inspirativní by pro vás mohly být tyto stránky, je tam mnoho informací pro astronomy amatéry 😉

Zdroj: http://www.as­tro.cz/article/3094

Další odpovědi
Olaf

Jistě. Za 10 000 Kč už máte slušný reflektor, zrcadlový dalekohled, s průměrem optiky i 25 cm na Dobsonově montáži (tj. otáčíte ručně nahoru-dolů, doleva-doprava). Nadšení „domácí“ výrobci vám to možná udělají i levněji. Namátkou jsem našel obchod s hodně nízkými cenami, viz odkaz dole. Refraktory, čočkové dalekohledy, se na pozorování planet hodí víc, ale za stejnou cenu máte menší průměr optiky – průměr optiky je to nejdůležitější (čím větší plocha čočky/zrcadla, tím slabší objekty uvidíte a dalekohled má vyšší rozlišovací schopnost). Za 10 000 Kč tam vidím i čočkový dalekohled s průměrem 12 cm na paralaktické montáží. Na to, abyste si všiml prstenců Saturnu a pár detailů na Jupiteru, vám stačí i 5–6cm čočkový dalekohled s cenou pár tisíc. 12cm reflektor je ale už slušné „dělo“, o 25cm nebo 30 cm reflektoru ani nemluvě. To uvidíte i řadu galaxií, kulových hvězdokup, slabých mlhovin…

Zdroj: http://www.bi­nox.cz/astrono­micke-dalekohledy/

Attack-design

stojí kolem 5 tis.

Dandi

Doporučuji tento dalekohled: http://www.elektro-partner.cz/hvez­darsky-dalekohled-sky-watcher-102/500mm-sk1025az3/obchod/
Má ho sousedka na chatě a je s ním více než spokojená. Sám nejsem v těchto věcech moc expert, ale ukazovala nám na něm mnoho věcí, včetně onoho prstence. Ještě existuje druhá varianta tohoto dalekohledu, která je asi o 7t dražší, ale už Vám bohužel neřeknu v čem přesně je rozdíl.