pezil1

Jak někoho „vyléčit“ z toho, že věří dezinformacím a konspiračním teoriím?

Zdravím, bohužel se v mém okolí objevila osoba, která věří dezinformacím (dlouhodobě), ale v poslední době to (kvůli situaci s covidem a válkou na Ukrajině) začíná být nesnesitelné. Máte nějaký tip jak se s takovou osobou alespoň bavit, aby to neskončilo hádkou a osočením z toho, že jsem „pravdoláskař zmanipulovaný českou televizí“ Nebo ještě lépe jak tu osobu přesvědčit, aby si hledala zdroje a fakta?

Nejlepší odpověď
zjentek

Děláš si srandu? Bohužel se v mém okolí nachází asi tak 95% obyvatelstva, které věří dezinformacím! A u vás (asi v zadku světa) je JEDNA a ty to řešíš? BUĎ VDĚČNÝ Bohu!!! (A těch 95% mají zdroje na každým kroku, abys rozuměl.)

Další odpovědi
elkon

Nebavit se s ní o sporných tématech.

hapiky

Ty hledáš pomoc tady, kde je tolik dezinformátorů jako hub v houbářské sezóně.

aliendrone

No tak to je potíž. Náš systém je tak prolhaný a zmanipulovaný, že jsou v zásadě 2 možnosti:

  1. Dotyčný si PAMATUJE, kolikrát režim VYLOŽENĚ lhal, sliboval a nesplníl či jakýmkoliv jiným způsobem ho podvedl a čím více těhle stavů pamatuje, tím méně je ochoten mu nadále věřit. Nevyhnutelně to časem dospěje k bodu, kdy (po předchozích zkušenostech) dojde k závěru, že „co slovo, to lež“ (a ono se to bohužel DOST často potvrzuje a tím ho v tomto závěru UTVRZUJE). Posledním stádiem (a bohužel asi i nevyhnutelným) je stav, kdy dotyčný AUTOMATICKY zavrhuje vše, co oficiální propaganda tvrdí. Odtud se berou „popírači koncentráků“ a jim podobní.
  2. Dotyčný si NEPAMATUJE, popřípadě není schopen vyvodit ze stávajícího patřičné závěry. To jsou „ti šťastní“, kteří žijí od Vrbětic, přes odmítače roušek a Covid k zlému Putinovi atd. až do doby, než přijde „něco nového“.

Ani prvním a ani druhým NELZE pomoci. V jejich případě NEJDE o skutečnost, ale o to, JAK ji ONI SAMI chtějí vidět. Ti druzí jsou zcela bez šance na prozření, ti první ji teoreticky mají. To když realita jim do jejich představ hodí vidle a protože si pamatují, tak JE možná případná korekce´(poučí se). V praxi ale znechucení nad situací dospělo do takového stádia, že je jim to fuk. :(

O ostatních možnostech (jsou) se rozepisovat nebudu, jde o marginální případy. Musíš pochopit, že pokud je člověk závislý na tom, co se mu předhodí, NIKDY nemůže z výše zmíněného bludného kruhu uniknout. Už jen proto, že takový čin vyžaduje NÁMAHU, často BOLESTNOU. Ne nadarmo se říká, že „myšlení bolí“ a všeobecná nechuť k námaze a snaha si věci ulehčit/zjednodušit je vlastní každému z nás. Což vede o5 do pasti typu „Řežu prkno, pořád řežu a pořád je to krátký!“

Tudíž se NESNAŽ ho vyvést z jeho iluzí, resp. NEČEKEJ, že něco změníš. Omez se na konstatování, že „je to jinak“ a stačí. Ti „co si pamatují“ si MOŽNÁ vzpomenou na tvé „já to říkal“ a poučí se (moc v to nedoufej!), a ti druzí (bez šance na poučení se), eh, na ty kálí Bílý Tesák. :)

BTW – jsi si JISTÝ, že máš dostatečně pevné argumenty a znalosti/schopnosti k tomu, abys dokázal a obhájil svá tvrzení, ergo to, že NEJSI „pravdoláskař zmanipulovaný českou televizí“? Protože pokud ne…, xixixi! ;) :D :D

Pepa25

Bohužel to není moc reálné. Teoreticky jsou možné dvě varianty: 1) přesvědčit ho, aby se odstřihl od pochybných zdrojů informací (řetězové emaily, pochybné anonymní stránky na sociálních sítích) třeba tím, že se mu předklatí nějaký kvalitní zdroj nebo 2) poctivě na každou dezinformaci odpovídat přislušným vyvrácením od fack-checkingu (ale to je obvykle později, když už nikoho nezajímvá, protože už frčí další – to zažíváme na tomto serveru denně).

Ametyst

Ty nejsi demokrat, když netoleruješ jiný názor? Jiný názor není nepřátelství , proboha. Jednotný názor patří jen do diktatury. Ostatně masmedia valí takové nesmysly, že není čas se zastavit, zamyslet, a spoustu z toho odhodit jako balast. Lidé to konzumují, a to je k pláči. Tady není žádná nezávislá autorita, která řekne “tohle je blbost a to je pravda.” Dokonce i ti oficiální novináři, kteří navštívili Ukrajinu, řekli, že po nich stříleli vojáci. To je tedy zpráva! Ale jestli to byli Rusové nebo Ukrajinci, to se neví. 🙂 Komu vadí konspirační teorie? Vždyť si můžeme kecat cokoliv a věřit čemukoliv, a nezmění se nic ani o milimetr! Tak o co jde? Vážím si přemýšlivých lidí, kteří hledají racionalitu v tom, co se děje.

EKSOT123

Dalo by se k tomu napsat ledacos, ale když se tak oháníš hledáním zdrojů a faktů, zkus si pro začátek poslechnout pár debat s Andorem Šándorem (např. na Youtube). Je to generál v záloze a bývalý šéf rozvědky. Tedy takový člověk jistě musí být docela dobře orientovaný v politice. Velmi zjednodušeně lze říct, že je docela dost protiruský, ale ne takovým hanebným způsobem, jak nás k tomu poslední léta formují naše sdělovací prostředky. Je zastáncem vzájemného respektu na mezinárodní scéně a jakési vyváženosti, které se zejména v posledních 10 letech téměř vytratily. Osobně s ním v mnoha věcech nesouhlasím, ani s ním nejsem na stejné vně. Ale jestli i takový člověk říká, že realitu ohýbají obě strany, a tak velmi silně, že neexistují žádné zdroje podle kterých by si člověk mohl udělat obrázek. Tedy myslím, že člověk z takové specifické praxe ví o čem mluví.
Jinak samozřejmě existuje spousta konspirací, kde opravdu fakta jsou buď nevyvratitelná, nebo alespoň vysoce pravděpodobná. A přesto se najdou lidé, kteří takovým konspiracím věří víc, než tomu, co je víc pravděpodobné. Kdyby si pouze nechali nějakou pochybnost, dalo by se to pochopit. Ale věřit víc tomu, co je míň pravděpodobné…? Jsou lidé, kteří buď nemají takovou schopnost se ve věci rozebrat, nebo naopak tuto svoji schopnost přeceňují. V obou případech je to nezodpovědný přístup k hledání pravdy. Ale to je většinový jev, jak je vidět např. podle vztahu lidí k víře v Boha apod.

paul1

Je třeba být k němu vstřícný:" Já souhlasím proti tomu". Určitě se domluvíte 😁

aliendrone

Pepa25>>> Má zkušenost je, že LŽOU VŠUDE a VŠICHNI! Rozdíl je jen v míře a sofistikovanosti lží. Ale i tak mi to nedá (co kdyby?), rád bych znal nějaký ten „příkladný kvalitní zdroj“! THX! ;) :D :D

Pepa25

Ametyst: co přesně podle vás vyplývá ze skutečnosti, že na novináře stříleli z obou stran? Proč nechápete, že konspirační teorie z principu vadí tím, že pomocí nepravd ovlivňují veřejné mínění?