Oka

Jak nejlépe nahlásit podvod, který byl spáchán přímo na mně? Částka činí 40 000 Kč. Jak postupovat?

Koupili jsme auto, vše se jevilo v pořádku a po 50 km auto nejede, chceme odstoupit od smlouvy a pán se rozhodl, že auto už zpátky nechce a peníze vrátit také ne. Smlouvu máme. Moc děkuji za případné rady.

Nejlepší odpověď
cukrar

Ale toto není podvod, kde jste na to přišli? Koupíte ojeté vozidlo, vše si pečlivě zkontrolujete a pak auto nejede. Vy chcte zrušit kupní smlouvu, ale takto se to nedělá., Musíte reklamovat a umožnit odstranit příčinu.
Nikde podvod nevidím, jen od Vás neznalost.
Klidně běžte na policii, jak Vám tu radí, ale určitě neuspějete.

Když si koupíte boty, udělá se díra, tak taky půjdete na policii?
Zkuste situaci otočit, Vy taky vrátíte někomu peníze, když vozidlo nepojede?
Prosím, sdělte příčinu závady.

V čem spatřujete podvod?

Další odpovědi
elkon

Policie se tím zabývat nebude, není to přestupek, ani trestný čin.V kupní smlouvě je jistě psáno, že stav odpovídá stáří vozidla. To, že právě nejede, může mít X příčin.

aliendrone

I když jsem ještě nic tak podivného jako „právník ZDARMA nebo mírný poplatek“ ještě neviděl, není vyloučeno, že Edison má pravdu. Každopádně MÁ PRAVDU s tím, že bys měl právníka oslovit/poradit se s ním. Pochop, že spravedlnost je jedna věc, zákony a realita ÚPLNĚ JINÁ!

Nevím z jaké planety je původem Alesh, ale jistě z mohem vzdálenější než já. Pokud s tím přijdeš za fízlama, tak se nejdřív 10 minut budou chechtat a pak ti vysvětlí, „od toho tu nejsou“ a že občansko správní spory neřeší. O tom, že by zašli za druhou stranou něco vyšetřovat si můžeš nechat zdát – lepším případě. V horším to s tebou sepíší, pak budeš zhruba čtvrt/půl roku čekat, než ti přijde vyrozumění, že se věc odkládá z důvodu nenaplnění skutkové podstaty trestného činu a o5 budeš odkázán na občansko správní řízení.

Konzultace s právníkem JE NUTNÁ, protože pokud je smlouva dobře napsaná, tak nejen že nevyhraješ jak píše Alesh, ale téměř s jistotou PROHRAJEŠ! Uvědom si, že v takovém případě pravděpodobně budeš hradit náklady řízení (včetně protistrany!) a pochopitelně budeš při podání žaloby muset složit nevratnou kauci (to víš, stát chce svůj podíl/procenta PŘEDEM – ať to dopadne jak chce), tudíž v případě PROHRANÉHO sporu se může stát, že v celkové bilanci by sis to rozmyslel a 40k raději oželel, než později vysolit čtrvrt milionu nebo i víc. To víš, protistrana si sjedná soudního znalce nebo několik, ty zajisté také, právníci mají orgie a ty až bude po všem exekuci na krku. Vítej v dem(ent)okracii, pravda a láska zvítězila! ;) :D :D

anonym

Bazarový prodej zkrátka nese tato rizika, s tím je třeba se smířit. Kupujete něco bez jakékoliv záruky … Buď tedy umíte dostatečně posoudit a odhadnout životnost ojetiny, nebo se do jejich nákupu raději vůbec nepouštějte. V případě bazarových vozů máte vždy možnost k nákupu přizvat odborníka který za úplatek vůz důkladně prověří a často nedostatky odhalí včas. Něco vás jeho účast bude stát, ale je to vždy méně než kolik by vás stál po měsíci odstavený vrak.

Klaproth

Pokud můžeš dokázat, že prodávající naplnil skutkovou podstatu podvodu podle § 209 zákona 40/2009, zejména to, že tě uvedl v omyl za účelem vlastního obohacení, tak podej trestní oznámení na PČR.

Edison

Nejprve bych se poradil s právníkem… Dají se najít i zdarma, nebo jen za mírný poplatek tací, kteří poskytují právní rady.

Alesh

Já si myslím, že s tímhle můžeš jít klidně i na policii. Možná, když za ním zajedou přímo oni, což nejspíš udělají, tak že vyměkne a rozmyslí si to. Jinak to samozřejmě může skončit i žalobou, téměř jistě to prohraje a bude ještě solit za soudní výdaje.

Kryšpín

Pane Oka auto nejede, došla nafta,nebo benzín, vypadl kabel z konektoru, jelo se bez oleje, chladící kapaliny, praskla hlava, vyběhla ojnice z bloku, upadla náprava a.p. Mechanik jeho názor, znalec, advokát, sepsání žaloby, soudní poplatek / zatím odhadem 10 tisíc /. Protistrana se bude bránit, pokud nebude řádný důkaz na podvod, požádá dalšího znalce, může být v rozporu, soud požádá ještě znalce, několik odvolání a kdo to prohraje tak soud, znalce, i protistranu zaplatí.
Nemíním se auto podvodníků a překupníků zastávat, ale auta za jeden a půl měsíčního platu jsou převážně na dojetí, neb financování do oprav. Pamětník by řekl při budování normalizačního socialismu, kdy byla velká nouze o všechno možné auta za 3–5 tisíc / jeden dva měs. platy / byla na dojetí neb brzy dojela.

ivzez

V případě koupě ojetého auta z bazaru jednáte přímo s prodávajícím,
zpravidla nepodnikají fyzickou osobou. V takovém případě nemůžete
odstoupit od smlouvy ani auto reklamovat.

To byste mohli jen u prodejce (autobazaru) – podnikatele.

Všechno jste pečlivě zkontrolovali, ojeté auto nejspíš určené
na náhradní díly dokonce ujelo 50 km. → V čem vidíte jaký podvod?

Dochy

S většinou odpovědí souhlasím. Z otázky nevidím žádný důvod proč by daná věc měla být podvodem (podvod sice nevylučuji, ale k vážnějšímu podezření by museli být další významné indicie)

Ivzez: Ve Vaší odpovědi vidím nějaké nesrovnalosti.

  1. „bazar“ v prvním odstavci vs. „bazar“ ve druhém
  2. „auto určené na náhradní díly“ – za 40 tisíc bych neočekával auto na náhradní díly (pokud se budeme držet v „lidovém“ segmentu). Za 10000 jsem před 4 lety prodal plně funkční Felicii, která ale měla v háji kastli (rez) a pro mně další údržba nebyla reálná.

ivzez

Je potřeba odlišit bazar (např. internetový), kde prodávají
lidé věci, které už nepotřebují, od „profesionálního“ bazaru
→ podnikatele, který od lidí vykupuje věci, které pak se ziskem prodává dalším.

40.000 na náhradní díly je asi poněkud nadsazeno
(nejsem automobilista, neposoudím), ale myslím si,
že za 40.000 nelze očekávat nic jiného než „ojetinu“
(tak trochu „zajíce v pytli“).

To ale není podstatné → podstatné je, že kupovali od FO nepodnikající.