manon

Jak nebezpečný může být komplex?

Nejlepší odpověď
Damiana

Jiná odpověď

Předpokládám, že máš na mysli komplex méněcennosti nebo často používaný tzv. Napoleonský komplex…
Jedinci s touto dispozicí mají předpoklady k přehnanému vynahrazování si jejich malého vzrůstu bytím nadměrně útočnými, nepřátelskými, až hádavými v jejich mezilidských vztazích. Nicméně, Napoleonský komplex motivuje i k jiným než násilným sklonům v chování a agresi. Nejvíc povšimnutelné je pak například věšení obrazů na stěny níže, než je standard, nebo nošení obuvi s tlustší podrážkou. Na druhou stranu, taková osoba může být takřka donucena omlouvat a vynahrazovat si své nízké sebevědomí stanovením sama sobě velmi vysokých a ambiciózních cílů.
Jako ideální příklad může sloužit například Američanka Wilma Rudolph, oběť debility kvůli dětské obrně, která později jako první třikrát vyhrála medaili za ženský přespolní běh na Olympijských hrách. Příkladem jedince s napoleonským komplexem je také postava Curleyho ve Steinbeckově díle O myších a lidech, kde si Curley svůj komplex vybíjí bitkami s vyššími muži (Lenny). Běžné jsou i případy politiků, u nichž se objevuje časté agresivní a hádavé chování a pocit nadřazenosti.
V jiných případech může kompenzace dostát více komplikovaných, nebo symbolických podob. A protože malí lidé se nemůžou fyzicky udělat vyššími, je časté, že se jako vyšší chovají. Můžou například aspirovat na vysokou pracovní pozici. Jednoduše se mohou chovat jako dominantnější jedinci, asertivně, nebo dokonce arogantně. Pro některé potenciální génie může být řešením výjimečná potřeba moci, která se odehrává ve vojenském prostředí. A proto může být Napoleonský komplex viděn jako část Adlerovy individuální psychologie, který jej sice neobjevil, ale popsal.
V podstatě všechny komplexy méněcennosti se často týkají nedostaků ve fyzickém zjevu (neboť tam má viditelné srovnání), naopak svou psyché si je dotyčný mnohdy až „nadmíru“ jist – tzn. Blba z blbosti jen těžko usvědčíš, když sám se cítí géniem…
Doplňuji:
Ještě přidávám docela zajímavý odkaz o komplexech. 🙂

http://ografo­logii.blogspot­.cz/2008/11/kom­plexy.html

Další odpovědi
venkovan

Jiná odpověď

Komplexy jedince mohou lidstvu přinést nová poznání, mohou posunout vývoj lidstva pozitivním směrem atd.
Proč vidět svět jen černě?

IK

Komplexy jedince možná způsobily nejhorší tragédie lidstva

Doplňuji:
Co jiného než komplexy způsobuje že člověk na zodpovědném místě se chová nezodpovědně či zločinecky? Má snad spokojený člověk potřebu tlačit se na postavení na které nemá schopnosti, nebo se děsit cizí moci? Potřebuje někdo, kdo si umí poctivě vydělat peníze vlastní dobrou prací, krást? Myslím že tam, kde jde o člověka nezatíženého komplexy, se chyba sice stane, ale rozpozná a napraví. Tam kde jsou komplexy se bude chyba tutlat a pravda zastírat, případně nastoupí nerozhodnost a tak se následky mnohem více rozvinou. Přítomnost komplexů už sama o sobě znamená že člověk není zcela v realitě, takže i jeho jednání bude někam vyšinuté s vyšinutými následky.

manon

Damiana: Nejenom napoleonský komplex. Komplexy se rodí i z vrozených, vzhledových vad nebo vad řeči… U Hitlera to bylo taky jinde než ve vzrůstu. Někdy je to komplex malosti v původu, bůhvíkde se všude komplexy rodí… co takhle Caesar?

Damiana

Jasně. O tom píšu v poslední větě. 🙂 On ten NK je spíš jen nejobvyklejší a pasuje taky na kdekoho – u nás klasický příklad – Havel. Existují desítky, stovky komplexů méněcennosti. Stačí i v partnerství. Někomu nevyjde podle představ (nebo představ jeho rodiny – obvyklé) a má mindrák – začne nenávidět „úspěšnější“. Často to bývá v rodině, kdy se třeba jedna ze sester „dobře“ vdá. Takový člověk dovede škodit i na pracovišti, ale hlavně ubližuje i své rodině. Peklem je, pokud člověk s KM získá funkci (říká se, že zloba sílí vůli), to jsou pak lidé, kteří dokážou jít přes mrtvoly. Někdy doslova. Historie je toho plná – ti opravdoví hrůzovládci, o kterých se zmiňuješ, se dokázali „zpopularizovat“ daleko více než druzí hlavně proto, že měli na rukách krev. A zničili hodně životů. A na to se jen tak nezapomíná…

manon

Tak …

manon

venkovan: No možnááááá…nevím…přis­pěj konkrétními pozitivními příklady… Ano, zaměřila jsem se na ty negativní příklady, vyvolal to bolak (to je ten pán s malým b :) :) ) – Napoleon, Hitler, kdybych byla historicky honěná, myslím, že bych to tady sázela jak na drátkách…

Wang

;)
bolak (to je ten pán s malým b :) :) )

manon

No já mu pořád psala Bolak a „on je na to alergický“ :) Neee, to je taková poznámka bokem a kdyby si ji bolak přečetl, bude mít radost, jak jsem se polepšila :)
Takže ne, Wang, pán s malým b neznamená, že by bolak měl malého cokoliv jiného než první písmenko v nicku :)

Wang

Ježiši chraň!
Vím, že se tu ty nicky probíraly.
Proto mi to přišlo vtipný, že jsi to tak lehce nadhodila.
bolaku, promiň! pokud dočteš až sem.

manon

:) Jo, promiň, bolaku :)