paul1

Jak myslíte, že doplatí Británie na Brexit?

Podle mne přijde všeobecný úpadek a bude se dlouho vzpamatovávat. Myslíte, že se Skotsko odpojí od Anglie?

Nejlepší odpověď
Kepler

Těžko říci, záleží na tom, jak VB zareaguje na hrozbu odlivu kapitálu mezinárodních firem. Pokud VB těmto firmám zlepší podmínky, například snížením daní, nebude to mít nepříznivý dopad. Referendum o odtržení Skotska už nedávno proběhlo se známým výsledkem.

Další odpovědi
Pepa25

Jak v čem. Je a bude to těžká rána hlavně pro City – Londým přestává být světovým finančním centrem. To si nikdo na venkově (Londýn hlasoval logicky proti Brexitu) neuvědomoval, ale finanční služby a vše na to nabalené znamenají pro Británii hodně.

Midas

Skotsko se rozohdně neodpojí. Nemá nejmenší důvod a ani nechtějí. Pokud by něco mělo šanci na odpojení, tak Severní Irsko, ale ani k tomu se neschyluje – alespoň v této době.
Moc negativní dopad to mít na VB nebude. Spíš naopak. VB není na EU nijak závislá a ani nějak moc výhod z ní neměla. Negativní dopad to bude mít tak leda na EU.

anonym

Brexit byl zatím jen takové divadlo, vlastně k němu vůbec nedošlo.

V platnosti je stále přechodné období, které znamená, že Británie je součástí vnitřního trhu Evropské unie, včetně volného pohybu zboží, služeb, kapitálu a osob oběma směry, jako doposud. Pokud tedy chcete sledovat ekonomické dopady na skutečný Brexit budete si muset počkat na den kdy tato přechodná opatření přestanou platit a velké firmy dodrží svá předchozí prohlášení o přesunu pracovních míst do vnitřního trhu EU pokud z něj Británie skutečně vystoupí – což se zatím nestalo.

Zatím jsme tu tedy měli jen takové politické divadélko, které zatím ještě skutečným brexitem nebylo.

Ten skutečný Brexit (opuštění vnitřního trhu EU, zablokování volného pohybu osob) se svými negativními důsledky se teď má uskutečnit až po tomto přechodném období, tj. 31. prosince 2020

Vojta24

Tady se můžete něco dozvědět o posledním kole jednání s británií před koncem přechodného období v Prosinci 2020. Po celé toto období je Británíe stálej ještě fakticky součástí EU, přesto že už nemá v rámci EU žádné rozhodovací pravomoce. https://bit.ly/2ES­Ped7

Cla na hranicích a celní kontroly začnou platit až od ledna roku 2021 (pokud nebude přechodné období prodlouženo).

Jinými slovy, Británie teď z EU stále ještě vystupuje a pořád v ní jednou nohou stojí – je to ten nejdéle trvající krok ven jaký jsme kdy viděli, nemůžeme tedy hodnotit negativní dopady BREXITu když to jejich vystupování je pořád v procesu a vlastně k vystoupení ještě nedošlo.

A stále naprosto reálně hrozí ten nejtemnější scénář pro ekonomiku UK, tj. rozchod bez dohody. Který je pro británii synonymem následné hospodářské recese.

Viz https://bit.ly/3gqlbHw (z Května 2020)

da ny

Domnívám se, že to UK zvládne se ctí.
Jejich stále nejsilnější měna (i když klesne) bude zajímavá v obchodní spolupráci pro země EU. Vzájemná spolupráce poběží dál. Poptávka po zboží najde cestu. Tam, kde je oboustranný zájem, se cesay ke spolupráci vždy najde.

Zbavili se hrozby imigrace z východní Evropy aj. Když budou potřebovat pracovní síly, tak si je seženou, přivezou :)

Diktát z Bruselu jim chybět nebude. Vysoké příspěvky do EU kasy také ne.
Na vývozu v rámci EU nejsou tak závislí jakonapř. ČR.

Možná na nějaký čas klesne nákupní koš občanů, jako u kjaždé změny.
Ale to máme v současné době i u nás…
„Satelitní“ Kanada a Austrálie v případě nutnosti rády přispěchají na pomoc
a podpoří :).

ivzez

Podle mne VB na vystoupení z EU nedoplatí,
spíše jí prospěje.

zjentek

A ona Británie MUSÍ na svůj exit z EU DOPLÁCET?
Byli jste se v posledních letech podívat třeba do Švýcarska?

nyjono

Proč by měla doplácet??

ZuzkaZln

Britové te chovají jako malí zlodějíčci, soustředí se při vyjednávání jen an to co je pro ně důležité ale odmítají jakékoliv ústupky v jiných ovlastech, jinými slovy čekají, že dostanou všechno a nedají nic. Pokud v tomto jejich přístupu nenastane nějaký zlom, kdy snad už pochopí že dohoda musí být výhodná oboustraně, nikoliv jen pro británii a to nejpozději do října tohoto roku, pak parlamenty už stejně případnou dohodu asi nestihnou schválit a hrozí na počátku roku divoký rozchod bez dohody.

Vojta24

No oni by to posunuly kdyby bylo zjevné, že dohoda do konce roku bude, takže parlamenty by ten čas na schválení určitě nějaký navíc dostaly.

Teď je to ale o tom, zda je Británie vůbec ochotna v něco objetovat výměnou za pro ně důležitý přístup na evropský trh, který má zajistit jejich budoucnost a ekonomickou životaschopnost. Pokud si myslí, že tohle dostatnou jen tak zadarmo, je to bláhovost a skončí to rozchodem bez dohody a clem na hranicích.

Já si myslím že ta cla by měla být zavedena, Británie by alespoň pochopila že dohoda je především v jejich zájmu, teď když jsou v bezpečném přechodném období a hrají si na členy/nečlěny je vlastně ke spěchu nic nenutí, jejich taktikou je zdržovat do poslední chvíle a pak donutit evropu posunout termín přechodného období, to je celé nesmysl. Cla a kontroly na hranicích měly být zavedeny už na začátku tohoto roku a britové by velice rychle pochopili, že vyjednávání o dohodě s EU je o tom, že oni musí EU nabídnou něco zajímavého ne naopak.