Kelt

Jak může prasknout žárovka v lustru?

Nejsem elektrikář, ale lustry jsem dával v roce 1990. Všechny jsou na jeden vypínač, ale ten v obýváku je na dvojitý vypínač. Při zapínání to občas vyhodilo jistič, prasklo vlákno. Dnes to svítilo pár hodin, pak najednou žárovka praskla a také to vyhodilo jistič. Kde může být chyba a co navrhujete? Vyměnit celý lustr? Děkuji.

Odpovědi
Drap

Praskne žárovka, mnohdy to stačí na vyhození jističe. Zkrátka, nic nevydrží věčně.

Kepler

Obvykle klasická žárovka praskne, když dojde čas její životnosti (cca 1000 hodin). Mně se ale taky stávalo, že mi poměrně odcházely i poměrně nové LED zdroje. Jak jsem později zjistil, byla v nepořádku celková elektroinstalace v bytě. Zvlášť náchylné jsou k tomu starší rozvody s hliníkovými dráty. To je ale jenom moje zkušenost, v každém případě bych si nechal udělat revizi, než ti to nadělá škody u něčeho dražšího, než žárovka za pár šušňů.

Hlada

To nesouvisí s lustrem ani elektroinstalací. Odpor žárovky je nejmenší za studena. Když má starší žárovka někde oslabené vlákno, tak se často stane, že se při zapnutí v místě oslabení přepálí, zbytek spadne a zkratuje přívody. To způsobí vyhození hlavního jističe. Dřívější žárovky měly 5 podpůrných drátků, takže pravděpodobnost zkratu byla menší. Dnešní mají jen 2.

zjentek

A teď jde taky o to, co to máš za žárovky a kdes je koupil. Jsou z jednoho balení/krámu? Píšeš vlákno. No takové se dnes rády odfláknou, znáš dobu, co není populární či hromadně uznané… Pokud „praskají“ rychle, ověř jejich zdroj.

Beno

Může to být už špatná elektroinstalace, volný vodič objímky žárovky. Nechat opravit od elektrikáře.