Avatar uživatele
Kelt

Jak může prasknout žárovka v lustru?

Nejsem elektrikář, ale lustry jsem dával v roce 1990. Všechny jsou na jeden vypínač, ale ten v obýváku je na dvojitý vypínač. Při zapínání to občas vyhodilo jistič, prasklo vlákno. Dnes to svítilo pár hodin, pak najednou žárovka praskla a také to vyhodilo jistič. Kde může být chyba a co navrhujete? Vyměnit celý lustr? Děkuji.

Zajímavá 0 před 795 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Praskne žárovka, mnohdy to stačí na vyhození jističe. Zkrátka, nic nevydrží věčně.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kepler

Obvykle klasická žárovka praskne, když dojde čas její životnosti (cca 1000 hodin). Mně se ale taky stávalo, že mi poměrně odcházely i poměrně nové LED zdroje. Jak jsem později zjistil, byla v nepořádku celková elektroinstalace v bytě. Zvlášť náchylné jsou k tomu starší rozvody s hliníkovými dráty. To je ale jenom moje zkušenost, v každém případě bych si nechal udělat revizi, než ti to nadělá škody u něčeho dražšího, než žárovka za pár šušňů.

Upravil/a: Kepler

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Hlada

To nesouvisí s lustrem ani elektroinstalací. Odpor žárovky je nejmenší za studena. Když má starší žárovka někde oslabené vlákno, tak se často stane, že se při zapnutí v místě oslabení přepálí, zbytek spadne a zkratuje přívody. To způsobí vyhození hlavního jističe. Dřívější žárovky měly 5 podpůrných drátků, takže pravděpodobnost zkratu byla menší. Dnešní mají jen 2.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

A teď jde taky o to, co to máš za žárovky a kdes je koupil. Jsou z jednoho balení/krámu? Píšeš vlákno. No takové se dnes rády odfláknou, znáš dobu, co není populární či hromadně uznané… Pokud „praskají“ rychle, ověř jejich zdroj.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Beno

Může to být už špatná elektroinstalace, volný vodič objímky žárovky. Nechat opravit od elektrikáře.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek