Kelt

Liší se nějak 60 W žárovka od 40 W žárovky, pokud se dají do stejné objímky?

Tím nemám na mysli výkon. Praskla mi žárovka na WC, tak jsem ji vyměnil. Byla 60 W a protože jsem měl jen 40 W, dal jsem jí tam místo toho. Svítila, tak je to OK. Ale za chvíli říkala dcera, že žárovka bliká a že zhasla. Zkoušel jsem tam dávat různé žárovky, 2 jsem zkoušel 40 W, pak jsem si vzal z lustru 60 W a ta svítí. Je to nějaké divné. Závit je stejný a vlákno taky, tak proč jedna svítí a druhá ne. A když je dám do lustru, tak to svítí taky. A kdyby ta 40 W nebyla zašroubovaná, tak by nesvítila vůbec, ani by neblikala. Koupím nové žárovky až budu mít čas. Je to divné, v závitu je žárovka a měla by svítit, pokud je dobře zašroubovaná. Nebo kde je chyba? Děkuji.

Odpovědi
Edison

Může být unavený plíškový kontakt v objímce. Mohou tam být dva, pro každý pól jeden, nebo jen ten jeden, spodní, podle konstrukce. Kontakt mohl taky teplem ztratit pružnost, to vy pak bylo na výměnu objímky, nebo svítidla.

Některé žárovky mohou mít špatně udělaný středový kontakt – kratší. Některé žárovky mohou mít špatně přivařený, nebo přiletovaný (podle konstrukce) vnitřní vodič na závit. Může záležet na výrobci.

Daslší možnost je uvolněný některý přívodní vodič, nebo oba. Některá svítidla / objímky to mohou mít na šroubek, dnes se však často dělají objímky na samosvorné svorky. To by se musela objímka / svítidlo vyměnit.

Kepler

Mně většinou pomohlo pomohlo přihnout středový kontakt směrem ven, taky se mi to stávalo. Hlavně předtím vypni příslušný jistič, abys tady byl s náma byl i v r. 2020. Vše nejlepší v novém roce!

Schluker

Kelte, chyba je v prilisnem mnozstvi alkoholu na silvestra… zitra odpoledne si otazku znovu precti a uprav ji, aby aspon teochu davala smysl.. do te doby vse nejlepsi do Noveho Roku!