Kelt

Jak to, že někdy žárovka vyhodí jistič a jindy ne?

Při zapnutí světla – lustr, dojde někdy k tomu, že se přepálí žárovka. Někdy to vyhodí jistič v obvodu a jindy v celém bytě. Když jsme se nastěhovali, tak jsem dával lustry sám, vypínače byly už namontované. Jeden vypínač byl trochu uvolněný a při zapnutí to vyhodilo celý byt a žárovka byla prasklá v závitu – takže jsem měl v jedno ruce objímku a ve druhé skleněnou část. Sehnal jsem si podobný vypínač a zapojil ho tak, jak byl ten předešlý. Jenomže včera to zase vyhodilo jistič. Tentokrát v obvodu a zase tam praskla jedna žárovka. Otázkou je, kde může být chyba. Zítra asi zajdu pro někoho, kdo mi to zkontroluje. Nebo co doporučíte? Děkuji.

Nejlepší odpověď
elkon

Vypínač nemá se zkratem žárovky nic společného. Jedině, že se pak někdy musí vyměnit, protože přímým zkratem se mohou poškodit kontakty. Dříve většinou ke zkratům v žárovce nedocházelo (spíš vyjímečně). Žárovky byly z kvalitnějších materiálů, než nyní. Prostě se přepálilo vlákno a žárovka přestala svítit. V žárovkách, které jsou dnes na trhu, dojde často teplem k deformaci vnitřních částí tak, že, nastane zkrat. Tím pak vypadne jistič. Někdy může dojít také ke zkratu v objímce, vinou nedokonalého kontaktu, se vodiče zahřejí a při tom zahřátí se prohnou, až se zkratují, protože se rozteče izolace a vodiče se spečou. Často se tak také stává, když je do objímky použita žárovka s vyšším příkonem, než je uveden na svítidle. Další příčinou bývají pérové kontakty v objímkách, když je nedostatečně zasunut vodič. Spoj se pak přehřívá a dojde k přepálení vodiče. Dokud byly kontakty šroubovací, tato závada se vyskytla pouze, když byl spoj málo dotažený.

Další odpovědi
Dochy

Jestli máš pochybnosti, tak si to zkontrolovat nech. Ale jinak vyhazování jističů při zapnutí klasické žárovky je poměrně obvyklá záležitost. To, samo o sobě, bych jako důvod k pochybnostem o instalaci neviděl. Ta prasklá žárovka v závitu s tím pak už nemá vůbec žádnou souvislost. I to se žárovkám občas stává.

Funna

Zda to „vyhodí“ celý byt, nebo jen konkrétní jistič záleží na tom, jak je zrovna celý „systém“ zatížený a jaký celkový příkon, tj. kolik spotřebičů je zrovna v zapnutých. Jističe fungují tak, že v nich tečou běžně nadporudy, např. u charakteristiky B až 5 násobek jmenovitého proudu, takže pokud už je „na hraně“ proudové zátěže a nastane zkrat, „vykopne“ to i další jistič za ním, tj. bytový…
Jestli ti praskají žárovky, je asi problém v kontaktu mezi paticí a objímkou, kde dochází k jiskření a postupnému vypálení a pak to „bouchne“. Další možnost je, že se žárovky přehřívají, např. když jsou ve skleněném krytu.Ve vypínači bych ale chybu nehledala…

Hlada

To je normální. Vůbec nijak to nesouvisí s elektroinstalací. V žárovce se prostě pžepálí vlákno a jeho část zkratuje přívody. Jak velká část kam spadne je věcí náhody a proto je také náhodně velký zkratový proud.

Jiří Bohumil

Vypínač nemá na „shození“ jističe vliv. Způsobuje to vnitřní zkrat při prasknutí vlákna v žárovce.
Že vypadne někdy jistič okruhu, někdy hlavní jistič, je způsobeno jejich proudovou zkratovou citlivostí a t.zv. selektivitou mezi nimi, která při malých rozdílech proudové a zkratové zatížitelnosti (10/16/25A) je velmi malá.
Takže záleží, který rychleji reaguje.
Nejlepší řešení je nepoužívat „klasiku“ (zbytečně „topí“ a „čerpá“) a používat LED 9– 15 W jako náhradu 60–100 W klasiky.
V současnosti cena velmi přijatelná (30–70 Kč), životnost podstatně delší (klasika cca 1000 hodin, LED cca 20 000 hodin).
Osobně v současnosti dobrá zkušenost s „BestLed“ 9W. Ekvivalent svítivosti 60W žárovky. Záruka 5let. Prodejce K+B elektro, Expert elektro. Cena cca 30–40,– Kč.

Michálek1245

V první řadě bych řešil, proč vám vůbec žárovka vyhazuje jističe. Nám se to teda snad nestalo ještě ani jednou. Ale je teda pravda, že máme kvalitní žárovky od https://www.nej­svetla.cz/kate­gorie/zarovky-81/ a tak to moc neřešíme. 🙂 Prostě jde o to mít kvalitní žárovku a pak se nemusíte bát, že vám budou vyhazovat jističe. Případně taky můžete mít špatně zapojené vypínače, ale to je menší pravděpodobnost. 😉

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Arne1

To ještě někdo používá ty prehistorické tepelné koule ?

Dochy

Hele… rozepsal jsem se a pak jsem to zas smáznul. Tady bychom začali zas flame war na týden. Výhody a nevýhody žárovek se na webu diskutují už hezky dlouho a ani odborníci na elektrotechnicky zaměřených webech s prohibicí nesouhlasili a nesouhlasí. S nástupem LED se situace výrazně vylepšila, ale žárovky mají i teď v některých aplikacích smysl.

Dochy

Funna: V případě vyhození jističe při spálení žárovky téměř jistě nezáleží výrazně na běžném zatížení daného okruhu. Jsem si prakticky jist, že v tomto případě nereaguje tepelná nadproudová spoušť, ale el.mag zkratová, která by měla reagovat až při (podle typu) 3–10 násobku jmenovitého proudu. A tam se to průběžné provozní zatížení okruhu zkrátka skoro ztratí.

jinak ty nadproudy „až 5 násobek jmenovitého proudu“ – tedy rozhodně běžné nejsou, tepelná spoušť při 2,5 násobku In vypíná do minuty. Mohou vznikat řádově na desetiny sekundy při zapínání spotřebičů, nebo vyjímečně při nějakých zvenčí zanesených poruchách v síti (rušení, blesk, apod.)