Psychotic

Jak mluvit s člověkem v těžké depresi?

Mám rodinného příslušníka v těžké depresi, který sem tam hrozí sebevraždou. Jak bych s ním měl mluvit (čemu bych se měl vyhnout), abych situaci nezhoršoval?

Nejlepší odpověď
dědapetr

Obecné tipy, jak se chovat k člověku, který trpí depresí, můžete najít například v knize Deprese a jak ji zvládat od J. Praška a jeho kolegyň.

Z tipů mohu vybrat například:
podpořit nemocného, aby vytrval,
dodávat mu naději na uzdravení, které v případě deprese většinou trvá delší dobu,
nezlehčovat jeho stav,
neznevažovat jeho pocity,
neobviňovat ho, že se málo snaží, naopak mu pomoci s věcmi, které nezvládá,
dát mu pocit, že je přijímán, i když je nemocen (např. tím, že s ním máme trpělivost, nasloucháme atd.),
trpělivě ho zvát k činnostem, ne ho do nich nutit,
posilovat zejména jeho účast na aktivitách, které přinášejí radost či alespoň úlevu,
postupně, jak se bude stav zlepšovat, nechávat na něm více věcí i např. v domácích pracech.

informace internet.

Další odpovědi
anonym

buď vrba, vyslechni jej. Většina lidí, když se vykecá, tak se jim uleví. Sdílená starost, poloviční vítězství.

Wiggle wig

Sebevraždu stejně nezvládne… někdy je nejlepší vůbec(pokud nerad komunikuje) a když už ano tak klidně a potichu :D

anonym

…„hrozí sebevraždou“…???
Jestliže opravdu hrozí, jen ´kecá´…
😉 FAKT…!
Člověk, který sebevraždou ´vyhrožuje´, se k ní reálně nechystá – neví jak, neví proč… Je jen ´zmatený´, nevěří si, neumí komunikovat…
___
´Jen´ chce své okolí upozornit na to, že má problém (mnohdy i nicotný), který neumí vyřešit.
Promluv si s ním.
Vytáhni jej z jeho ´zaprděné´ přítomnosti…
😉
Vezmi jej na skály (jsi-li horolezec), na vodu (jsi-li vodák). Nebo třeba jen na výlet.
Prostě jej ´rozptyl´, rozradostni, ideální by bylo ´kápnout´ na jeho ´potřebnost´ pro ostatní… Aby si (on) uvědomil, že tady (na světě) není k how*u, ale že může být užitečný, že může pomáhat.
Není lepšího léku na trudnomyslnost, než vlastní pocit potřebnosti…
:o

zjentek

vážně ..nejlépe vážně :o

marci1

Souhlasím s „dědoupetrem“. Pokud se ale již jedná o těžší formu deprese, nenásilně jej nasměrovat k psychiatrovi. Těžkou depresi sám člověk již nezvládne a potřebuje antidepresiva. ☹

Nevíteto?

Nezlehčovat jeho stav. Snažit se zjistit jestli má nějaký problém, a pokusit se mu poradit, podporovat ho. Vyhni se výčitkám, zlehčování a poukazování na lidi, kteří jsou na tom hůř, moc ho k ničemu nenuď. Ale měl by mluvit hlavně s psychologem.