Jak mám dítě naučit ,,R''?

Nejlepší odpověď
bolak

Tady se mrkni http://www.zna­mylekar.cz/hod­noceni-lekaru/logoped a vyber si nejlepšího doktora ze svýho města.

Já zase neuměl U s kroužkem když jsem byl malej, nekecám :). Teda já ho uměl vyslovit, ale musel jsem se strašně moc soustředit, a nešlo mi to dát do slova, uměl jsem ho akorát jako jednotlivý písmeno.

A i kdyby to nešlo, tak co? Jeden můj kamarád má 7mi letýho syna, kterýmu se když začal chodit do školy všichni strašně tlemili, že neumí R. Tak sem mu poradil aby prostě slova kde je R vůbec nepoužíval, když mu nejdou, on se toho chyt, ťed je spokojenej a ještě je za frajera, páč když příde ráno do školy tak když mu učitelka řekne dobrý den, což on nesvede, tak ji vodpoví „čááááau, paní učitelko“. :)

Další odpovědi
Terryle

Učte ho nahrazovat „r“ dvojhláskou „td“ ve slovech, končících na -tr. Jazyk při ní kmitá podobně a časem mu to „zadrnčí“. Mě takhle r kdysi naučila teta, bývalá učitelka a logopedka, asi za týden (poslední prázdniny, než jsem šla do školy, takže už bylo na čase). Dodneska si to pamatuju: Petd, svetd, metd… a najednou z toho byl Petr, svetr, metr.
Zkuste to.

Sůwa

Do některých školek dochází logoped, pokud si vzpomínám, tak ve slovech s „R“ vyslovovat „TD“. Je toho asi ještě víc, poradila bych se s odborníkem.

bubukaa

nejlepší je opakovat to s ním tak dlouho nez to ze sebe nevyplivne, trochu ho postrašit co se stane když se r nenaučí atd.

venkovan

Na stůl dát moc dobrý dort. A dokud neřekne správně dobrý dort co se rozplyne na jazyku a propadne do žaludku, tak ani drobek.
Pokud to nepomůže, a zbytek rodiny už dort nebude moci ani cítít )protože ho budou dojídat za dítě), tak jak psala Terryle. A stejně vše ještě konzultovat se specialistou.
Mimochodem – kolik je dítěti? Víc jak 15 let, nebo tak nějak okolo 2 let.

pusinka50

Já to naučila svého prasynovce i bez logopeda. Opakovali jsme slovo
„Td-bka“ asi 3 dny a on pak najednou řekl „Trubka“ 🙂

Drap

Soustavným cvičením a opakováním podle rad logopeda

Adula.57

já se to naučila když mi táta říkal abecedu a k tomu nějaké slovo, a zrovna k r říkal rukavice a rarášek. Já se to tak naučila, tak to zkuste

hanulka11

nejlepší je zajít do logopedické poradny a 2× stačí …tam poradí nač se zaměřit a pak už to budete trénovat sami doma

Zdroj: vlastní zkušenost

RAB

určitě doporučuji jít na logopedii. Jako malá jsem tam jednou byla s bratrem a zjistilo se, že říkám špatné l. Rodiče o tom neměli ani tušení. Je podle mě lepší nechat si poradit od odborníka, než pak mít dítě, které říká hlásku chybně.
Pokud si vzpomínám, měla jsem obrázek, na kterém byly samé věci na to písmenko a já jsem je měla pojmenovávat.

samicek333

Zkuste to použít v nějakých citoslovcích, třeba slovo BRRRRRR… a ať to dítě zkusí a pak začněte s krátkými slovy, pak je prodlužujte až třeba na slovo rarášek – na to jsem se R učila já – a pokud to nezabere, tak k logopedovi.

Ivetka303

Mě mamka učila kadej večer r a ř. „Ř“ mě naučila,ale „R“ se nedařilo.Až v 5. třídě mě spolužáci donutili, protože se mi posmívali – pokud je dítě malé, tak si to neuvědomuje a je mu to jedno. Po čase se třeba začne učit samo.
Ale pokud máte malé dítě, zkoušela bych na něho takovéto „drnčení“ vrrrr brrr apod. a až to začne na patře drnět, tak honem říct nějaký slovo – bude se muset pár dnů na „r“ soustředit, ale pak to půjde samo, jen dítě musí pochopit, jak na to správně

baghira

Já se naučil „r“ oprrravdu dobře až cca v patnácti, a taky žiju :)