lukas.zmizik

Jak je to udělané, že ty povodňové stěny udrží tolik vody?

Vždyť tam musí být tlak jako prase. Nebo není?

Nejlepší odpověď
mosoj

Jestli ti stačí méně přesný výpočet tak

  1. metr čtvereční od hladiny je tlak v průměru 55 kg
  2. metr čtvereční od hladiny směrem dolů je tlak 155 kg
  3. na dva metry výšky a jeden metr šířky je tlak 155+55 = 210 kg

na 10 metrů délky tedy 210 × 10 = 2100 kg

Prostě ty profily a opěry tento tlak udrží.
Doplňuji:
Zatížení tlakem je tedy nejvyšší na spodku a nejnižší u hladiny. Stěna tedy není zatížená rovnoměrně. Také náklady na výrobu těchto zábran nebyly zrovna nejmenší. Prý v řádu miliard. To mám ale z doslechu.

Další odpovědi
cochee

Tento tlak je tlak hydrostatický. Hydrostatický tlak závisí na hloubce neboli výšce vodního sloupce, ne na objemu. Takže i kdyby to bylo moře a ne rozlitá řeka, ten tlak by byl úplně stejný.

Samozřejmě bereme klidnou neproudící vodu. Kdyby ta stěna přehradila tok napříč, už by tam byl i tlak hydrodynamický a to už je jiná káva.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Hy­drostatick%C3%BD_tlak

honza19hk

záleží jak je vysoká,v případě těch montovaných je to traverza přišroubovaná do do dalšího kusu traverzy zbetonované v patce v zemi,stěna ještě má vzpěru proti vyvrácení.HEABka má dost velkou nosnost na to aby tlak vody udržela.

led

Pár slov a video o tom, ako protipovodňové zábrany fungujú v Bratislave:
„Ako je možné, že zábrany udržia takú masu vody? Tu je tajomstvo konštruktérov.“
z tv Markíza:
http://tvnovi­ny.sk/sekcia/do­mace/archiv/a­ko-je-mozne-ze-zabrany-udrzia-taku-masu-vody-tu-je-tajomstvo-konstrukterov.html