paul1

Jak je to tedy vlastně s cenou plynu?

Mám tady kopii oznámení z webu Echo24.cz:
11:20 Bulharsko bude brát zkapalněný plyn z USA za nižší cenu, než platilo Gazpromu
Bulharsko bude od června odebírat zkapalněný zemní plyn (LNG) ze Spojených států, a to za cenu nižší, než jakou platilo ruskému dodavateli, firmě Gazprom. S odvoláním na dnešní oznámení bulharské vlády o tom informovala agentura Reuters. Ruský plynárenský gigant na konci dubna zcela zastavil dodávky plynu do Polska a Bulharska.

Doplnění pro „aliendrone“:
Nějako jste si nevšiml, že je to citát, nebo lépe zkopírované z webu Echo24.cz. Takže žádné podrazy nebo utajené myšlenky tady nehledejte. Vám by slušel lépe pseudonym „Rejpal“.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Jo, to je „ZÁHADA“. Ona lodní doprava něco stojí, zkapalnění plynu také není zdrama… Inu GLOBÁLNÍ TRŽNÍ EKONOMIKA. :(
NEVÍM jak je to s cenou plynu/ropy.
Rus nám ceny nezvedl. Rus nám dodávky nijak neomezil. Všechno zůstalo jako dřív, jen ta cena U NÁS je z nějakého „záhadného důvodu“ mnohem vyšší.
To, že Rus odstřihl Bulhary a Pšonky je normální, nechceš platit, nedostaneš zboží. Nebyl to žádný naschvál, svévolná akce/porušení uzavřených smluv z ruské strany (jak NENÁPADNĚ lze vyvodit z tvého popisu – viz tvá poslední věta). KDYKOLIV mohou mít dodávky obnoveny, pokud budou chtít PLATIT. Zadarmo ani hmyzumil 3jentek neřekne před oltářem své ANO. ;) :D :D

ANO, tohle je MOC DOBRÁ otázka, JAK je možné, že z ničeho nic, žádná ropná/plynová krize/nedostatek, žádné na nás uvalené embargo na plyn, prostě NEEXISTUJE ŽÁDNÝ DŮVOD k tak masivnímu a dlouhodobému nárůstu ceny. Plynu i ropy je DOST, stále se objevují nová a nová naleziště a fakt, že fosilních paliv máme už jen na 20 let? Eh, to se přeci nezměnilo přinejmenším od roku 1975. Pořád stejné lži doblba. Tohle by se ve SVOBODNÉ EKONOMICE NESTALO. :(

Další odpovědi
_Bůh_

Nejlepší by to bylo z Kataru, to je největší producent na světě, ale musely by se postavit plynovody.

led

Nikdy nespoliehajte na to, že akčná nižšia cena tovaru bude trvalá. Vždy príde dôvod ako ju vrátiť k pôvodnej prípadne zvýšiť k ešte vyššej cene.
To platí aj v prípade „politickej“ ceny za US plyn do Bulharska.

Drap

Ceny plynu v Bulharsku jsou mi celkem lhostejné. Mně by spíše zajímala otázka, proč je plyn u nás nejdražší v celé EU?

rrihamirek1

CENU PLYNU si vyrid s FIALOVOU vladou!!!

Je to ostuda co predvadi, snad je z Marsu, nebo opravdu uz nevim. DOSLO NA MOJE SLOVA.

aliendrone

paul1>>> He? Špatný den? :o :(
Nwm jak to přijde, že může někdo moji odpověd brát jako rejpání. Nejenže nerejpu, dokonce jsem dal otázce hvězdičku, protože ji považuji za dobrou! Oprava, MIMOŘÁDNĚ dobrou, ale víc než jednu hvězdu prostě NEJDE dát z tech. důvodů jdoucích mimo mě.

Dokonce jsem tentokrát ani nezmínil mé obvyklé výhrady k „vládněpropagačním“ médiím, coby zdroje informace (že Echo24 svým brutálně jednostranným pohledem a tendenčním výkladem informací k nim patří nelze pochybovat). Beru podanou informaci „jak je“, NIJAK ji nezpochybňuji.

Cena plynu JE ZÁHADA, její neskutečný nárůst BEZ JAKÝCHKOLIV ROZUMNÝCH vysvětlení či zdůvodnění je zkrátka NEVYSVĚTLITELNÁ. A sorryjako, argument „protože je válka na Ukrajině“ NEOBSTOJÍ. Vždycky je někde nějaká válka, to zaprvé. Zadruhé – NEDOŠLO k jakémukoliv narušení či změně v dodávkách. Ať již v důsledku bojů či obchodní politiky. A dokud Zelenskyj nesplní své hrozby o přerušení transferu přes Ukrajinu svým „západním spojencům“, kteří ho drží u moci (aby je „povzbudil k vyšší pomoci“), tak žádný obhajitelný důvod k cenovému našponování NEBUDE.

Jednoduše – NIC se nezměnilo, vše je při starém, až na tu neskutečnou a bezprecedentní cenu. WTF? :o

Znovu opakuji, tohle NEMÁ CO DĚLAT s normálním tržním mechanismem, cena plynu je UMĚLE neskutečně nadhodnocena bez udání jakéhokoliv přijatelného důvodu a v médiích o tom přirozeně ani zmínka (okrajové zprávičky všelijakých více či méně neznámých zdrojů nezmiňuji)! PROTO tuhle otázku považuji za DOBROU, málokdo si ji vůbec položí.

A o tom, že „se vyplatí“ vozit (donedávna i v samotné Americe bez zdotací ZCELA NEPRODEJNÝ) ZKAPALNĚNÝ plyn z břidlice přes půl světa si myslím svoje. Američané nejsou Ježíšek, aby prodávali plyn pod cenou a mohutně prodělávali. Takže pokud se „to vyplatí“, je jasné, že MUSÍ následovat otázka KOMU a ruku v ruce s tím i KDO to v konečném důsledku zaplatí. A vo-vo-vo-votomtoje.

Jestli ti to přijde jako „rejpání“, co nadělám. Zkus to brát méně emotivně (jinak dopadneš jako hapiky, ač u něj už začínám nabývat jiného dojmu o tom, v čem ja zakopaný pes) a více racionálně, lepší radu nemám. Venkoncem nejeń já, ale I TY tuhle sviňárnu ve finále ZAPLATÍŠ SVÝMI PENĚZI! Více k tomu nemám co dodat.

led

Alien, pozor s tými kvapkami pre pacienta. Nemusel by ten šok, zo sklamania v láske „ke sličné Americe“ prežiť a tie verumkvapky od vás by ho mohli doraziť. Ako vravíme „jednou se ukáže“… Více k tomu nemám co dodat.

paul1

Ten pseudonym „Rejpal“ jsem dal jako reakci i na některé tvoje předchozí příspěvky v diskuzi. Ale i tady jsi si rýpnul – tato věta není moje: (jak NENÁPADNĚ lze vyvodit z tvého popisu – viz tvá poslední věta). Je zkopírovaná, jak jsej uvedl. Takže nijaké nanápadnosti jsem se tam nesnažil propašoval.
A k „led“ – to raději ani nekomentuji, je to přece jen nějaká dáma, tak se nesluší … více nemám tomu co dodat.