Reckini

Jak je to s trestáním menších krádeží v obchodech?

Zajímalo by mě jak se trestají krádeže v obchodech za malé věcičky, když člověk ukradne u vietnamců tričko za 50 nebo v tescu zubní pastu, třeba například :) Vím že je to nad 5000 nějak trestné tvrdšeji, mohl by mě to někdo více vysvětlit?

Nejlepší odpověď
meTTax

Dobrý den,

S krádeží je to následovně.
Dle ust. § 205 odst. 1 písm. a) až e) zák. č. 40/2009 Sb., trestní zákoník,
se trestného činu dopustí ten, kdo

  1. způsobí tak na cizím majetku škodu nikoliv nepatrnou (tedy to Vaše, do 5000,– Kč)
  2. čin spáchá vloupáním
  3. bezprostředně po činu se pokusí uchovat si věc násilím nebo pohrůžkou bezprostřední­ho násilí
  4. čin spáchá na věci, kterou má jiný na sobě nebo při sobě, nebo
  5. čin spáchá na území, na němž je prováděna nebo byla provedena evakuace osob,

Za takovýto trestný čin je horní sazba do dvou let trestu odnětí svobody.
Ve vyjímečných případech je trest odnětí svobody až do 10 let.

V případě ust. § 205 odst. 1 písm. a) zák. č. 40/2009 Sb.,trestní zákoník, se škodou do 5000,– Kč
se osoba dopouští přestupku dle ust. § 50 odst. 1 písm. a) zák. č. 200/1990 Sb.,zákon o přestupcích, v takovémto případě je ve správním řízení možno uložit pokutu až do výše 15 000,– Kč. Bloková pokuta je většinou 1000,– Kč.

Zůstávám s pozdravem
Doplňuji:
Ovšem při drobné krádeži může být řešen přestupek i drobnější částkou. Jako např. blokovou pokutou ve výši 200,– Kč.

Další odpovědi
honza19hk

většinou bloková pokuta.V horším případě trestný čin krádeže.

david22

V takových částkách to už není posuzováno jak zločin, ale jen jako přestupek.
Tudíž za to není odnětí svobody, ale asi je nějaká finanční pokuta. Ale nevím přesně kolik.

Rudík 12

Během nouzového stavu je to trestný čin.

Rudík 12

Trestný čin krádež, odnětí svobodný až 2 roky.

Rudík 12

Důležité je, že při hodnotě do 1000 je to jen přestupek a bloková pokuta až 15 000 (většinou ale jen do 2 000).

Rudík 12

Oprava: při přestupku pokuta (ve správním řízení) až 15000 korun, bloková pokuta okolo 1000 (většinou 200 kč)