Anikitos

Jak je to s transfusí krve mezi jinými kr. skupinami?

Co přesně by se s člověkem stalo, kdyby při transfusi dostal jinou krevní skupinu? Nebo nějakou zvířecí krev?

A jak je to u zvířat? Prý mají taky různé krevní skupiny, ale nehraje to u nich příliš důležitou roli… znamená to, že zvířata by mohly dostávat transfuse i od jinych druhu a nic by se jim nestalo (např. kočka – pes,…)?
Mohl by člověk dostat krev i od nějakého jiného živočicha s tím, že by ji lidské tělo příjmulo?

Neměla by být krev jako krev – tedy, že by jakýkoli savec mohl dostat jakoukoli krev a nic by se mu nestalo? Co způsobuje to, že určitý typ může příjmout jen ten svůj typ krve? Má každá skupina a každý savec zcela jiné, odlišné složení krve?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Když ti napumpují špatnou krevní skupinu (popřípadě Rh faktor), nastane silná imunitní reakce, která obvykle končí smrtí.

Tělo se přirozeně brání cizím látkám, protože představují pro organismus nebezpečí – ať již jde o agens ve formě viru či bakterie, krev nebo cizí těleso, prostě cokoliv. Okamžitě nastupují do útoku proti vetřelci leukocty a zapojují se další složky imunitního systému (např. makrofágy atd.) dokud se intervence nevyřeší.

Tento vnitřní boj vnímáš jako nemoc s patřičnými příznaky (např. horečka, hnisání, otoky aj. – to víš, válka je peklo) ;) :) Máš 2 možnosti – buď tvůj imunitní systém nějakým způsobem vyhraje NEBO zemřeš.

A tohle rozpoznávání cizího od vlastního je právě z důvodu, aby se zabránilo cizím „nájezdníkům“ páchat v organismu neplechu a škody (popřípadě smrt). Příroda (evoluce) prostě nepočítala s možností transfúze, no. Je tudíž nutné imunitní systém oklamat, aby cizí krev (popřípadě orgán) přijmul „za svoji“. U krve (jakožto tělem snadno obnovitelné „spotřební“ tekutiny) je to poměrně jednoduché, u orgánů nesrovnatelně komplikovanější.

Mechanismus rozpoznávání cizího od vlastního je na celou knihu jednak, druhak se necítím dostatečně kvalifikován to rozebírat a všeobecné plky o tom si najdeš na wikině. ;) :D :D

Další odpovědi
Edison

Holt není krev jako krev. U lidí krormě kr. sk.
krev typu A, která obsahuje antigen A a protilátky anti-B
krev typu B, která obsahuje antigen B a protilátky anti-A
krev typu AB, která obsahuje antigeny A i B a neobsahuje protilátky anti-A ani anti-B
krev typu 0, která neobsahuje antigeny A ani B a obsahuje protilátky anti-A i anti-B
Stručně při tranfuzi 0 je univerzální dárce, AB je univerzální příjemce. U plasmy je to obráceně.
ještě hraje roli Rh faktor. V odkazu se dozvíč mnohešm více o lidské krvi. Pokud vím, zvířecí krev skupiny nemá, ale je různá u druhů.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Krevn%C3%AD_sku­pina

Kepler

Jak píší alien a Edison. Já mám to štěstí, že se svou nejvzácnější skupinou AB+ můžu přijmout krev od 85% dárců, i když jsem to nikdy akutně nepotřeboval. Myslím, že i při transfůzích mezi zvířaty to bude podobné. První pokusy o transfůzi od zvířete na člověka končily vždy smrtí.

EKSOT123

„Tondo, jak se daří tomu, co jsi mu daroval krev?”
„Zemřel, chudák, na otravu alkoholem!”

hapiky

Ty Japonské svině za druhé světové s tím experientovali (na Anglánech), všichni umřeli. Nějaké malé úspěchy prý měli a jsou prý v tresorech na tom nejhlubším místě.

da ny

s KS je to tak, jak píše Edison.
Co by se stalo? Selhání organismu IS … smrt…

Uvádíte o sobě, že jste: „Perfekcionalista … revolucionář….“
Máte zálibu v: „učení, zdokonalování se, čtení….“
… Přesto Vaše otázka zavání naivitou/nezna­lostí, jakoby z oblasti „fantasmagorie“ :D
Zákonitosti a znalost KS je náplní učiva ZŠ.
V KS inovaci už raději dále nehledejte ;).

annas

Odpověď najdete v archivu.

  1. „Co by se stalo kdyby člověk při transfuzi dostal jinou krevní skupinu“

    2. „Je život ohrožující i malé množství krve odlišené skupiny v krevním oběhu?“

  2. Má nějaké zvíře podobnou krev té lidské, že by se z ní v nouzi dala provést krevní transfuze u lidí?"

" Pokud se podá neslučitelná krev (např. příjemci skupiny A krev skupiny B), dojde působením protilátek v krvi příjemce ke shlukování a rozpadu krvinek dárce, které může mít závažné, až smrtelné, důsledky.

Krevní skupina 0 je tzv. univerzální skupina (univerzální dárce), kterou je možné např. z důvodu časové tísně podat kterémukoli příjemci, protože proti erytrocytům této skupiny nemůže mít nikdo přirozené protilátky. Na druhou stranu osoba skupiny AB může dostat krev kterékoli jiné krevní skupiny (univerzální příjemce), protože neobsahuje protilátky." atd. ".
http://www.tran­sfuze-uvn.cz/krevni_sku­piny.html

aliendrone

Kepler>>> Kdybys nekecal! Univerzální příjemce jsi proto, že ti stačí do žíly napumpovat COKOLIV s více jak 30% podílem C2H5OH! To se to pak univerzálně přijímá, že?! ;) :D :D

Kepler

Jistěéééé. V nemocnici mívám takový absťák, že si ethanol beru sebou a injekční stříkačkou ho vpravuju do pytlíku kapačky. Je to žůžo, účinek je okamžitý!

Anikitos

@ da ny
Co přesně je na té otázce naivní a fantasmagoris­ticke?? Prostě mě zajímá, co PŘESNĚ se člověku stane, když dostane jinou krev, která by byla z jiné kr. skupiny nebo od zvířete, tedy k čemu dojde v lidském těle, k jakým reakcím.
O druhu krevních skupin, jejich objevení, základních vlastnostech ví snad každý…

--_-- Ježíš, to aby se člověk bál pokládat otázky… A to dokonce na webu, který je pro to určený.

Co zkusit odpovídat na otázky, tak aby na ně skutečně odpovídaly a jinak si hledět svého. A nezkoumat, co má kdo napsáno na profilu, atd…?

O biologii jako takovou jsem se samostatně ještě nijak zvlášť nezajímal… A celý lidský život nestačí na to, aby se člověk naučil všechno…

+tohle je stránka anonymů, kde snad nikdo nikoho nezná, a o to jaký kdo je, se nestarám obzvlášť když jej neznám a nevím jaký je…
Nechápu to Vaše prozkoumávání, zhodnocování a posuzování… Na lidech snad nejvíc oceňuji, když si dokážou hledět svého a nevmesovat do cizích záležitosti… Tuto ctnost však postrádá čím dál tím více lidí… :(

PS to že je někdo perfekcionista, neznamená, že je dokonalý… Nikdo není dokonalý a nikdo se tomu ani neblíží!

Edison

Ono to není na jednu knihu. Je to celý obor. Zove se imunologie.

aliendrone

Mnojo, ale pokud jde o popis „mechanismu rozpoznávání cizího od vlastního“, myslím, že jedna kniha by na to stačila. Celá imunologie má MNOHEM širší záběr.

Edison

A dokonce lidskou krví se zabývá celá hematologie. Takže těch knich by bylo víc, než dost.