Rommart

Jak je to s koly u auta?

Jak je to s koly u auta, známému byly odcizeny 2 kompletní kola, je to bohužel důchodce (nemá moc peněz)a já mu pomohl tím že jsem mu zapůjčil provizorně mé dvě kola ale s širšími pneu než má on.Na jeho autě má 175/65 R14 zimní, já mu půjčil 185/65 R14 letní, pokud je dá stejné páry na jednotlivou nápravu bude mít při silniční kontrole problém? Ty širší pláště dle jeho Velkého TP může na vozidle mít,ale je možné mít např. na hnané nápravě ty zimáky 175 a na druhé nápravě letní 185?

Odpovědi
Funna

když si přečteš vyhlášku pochopíš, že v podstatě nemůžeš mít rozdílného skoro nic na celém autě (viz první věta)…takže ano, problémy mít bude a to zcela určitě…
341/2002 Sb.
§ 21 Kola, pneumatiky a protiskluzové řetězy
(13) Na vozidle se nesmí, s výjimkou nouzového dojetí,
současně použít pneumatiky různých rozměrů a konstrukcí, pokud při
schválení technické způsobilosti není stanoveno jinak.
Na téže nápravě musí být používány pouze shodné pneumatiky. Konstrukcí
pneumatiky se rozumí konstrukce diagonální, radiální, smíšená
(BIAS BELTED). Shodnou pneumatikou se rozumí pneumatika stejného
rozměru, konstrukce, druhu dezénu a značky. Druhem dezénu
pneumatiky se rozumí dezén letní, dezén zimní, u něhož na bočnici
pneumatiky je vyznačeno označení M+S nebo M.S nebo M/S nebo MS
a terénní.

lamar…to, že je kolo fyzicky širší nikdo neřeší…rozhodující je R14…

Lamalam

Bohužel, tak to nejde. Na obou nápravách musí být shodný rozměr. Případné výjimky (třeba Ferrari má vzadu širší než vepředu) musí být vždy zapsané v TP.
Doplňuji:
Teď jsem si všimnula, že jsi mu půjčil širší, ale se stejným profilovým číslem. Tak to už vůbec nejde. Takové kolo je nejenom širší, ale má i větší průměr.

mosoj

Může mít na jedné nápravě letní a na druhé zimní. Ovšem za podmínek kdy se nevyžadují zimní !!!!
Bohužel, nesmí mít různé rozměry !!