Kelt

Jak je to s hraním na hudební nástroje podle toho, zda je člověk pravák, nebo ne?

Někdo je levák a někdo pravák. Používá příslušnou ruku na psaní. Ale příbor používají všichni stejně, nůž v pravé ruce. V autě řadí i levák pravou rukou. Když se učí někdo na klavír, tak nejprve pravá ruka, pak levá. Na trubku, flétnu, harfu, jsou ruce předepsány.
A najednou se tady řeší kytara. Levou se hrají akordy na hmatníku a pravou se hraje rytmus. Přece ta levá ruka dělá těžší práci, musí přehmatávat, zatímco pravá brnká, drží trsátko. Ten levák by to měl mít na kytaru lehčí než pravák, ale tady je to už skoro třetí případ. Může mi to kytarista levák vysvětlit? Nebo někdo? Děkuji.

Nejlepší odpověď
NoFear

Dominantní ruka dělá ty dominantní úkony. Ty hlavní, složitější, co vyžadují obratnost, cit a větší pozornost. Samozřejmě když ta dominantní zrovna nějak nemůže, tak ji nahradí i ta druhá (příklad s řazením u leváků).
Ale učit se něco na nedominantní vůbec ničemu nevadí. U hrani5na hudební nástroje (a plno jiných úkonů) jsou často potřeba obě ruky, kdy obě dělají něco důležitého (namísto toho, aby levá jen asistovala a něco přidžovala). Takže hra na hudební nástroje taky znamená, že procvičujeme i tu nedominantní ruku. A je zajímavé, že je všemi uznáváno, že hra na nějaký hudební nástroj je z mnoha důvodu prospěšné, pro mysl, soustředění a vnímavost, ale i to že to podporuje chápání a rozvíjí další schopnosti (a dovednosti), se kterými souvisí. Takže, když při hraní na hud. nástroje aktivně zapojujeme obě ruce a i ta nedominantní se musí učit, tak je jasné, že to používají nedominantní ruky vůbec ničemu nevadí (jak někteří stále tvrdí).
Ale myslím, že stále platí, že i když je při takových činnostech nutná a aktivní potřeba obou rukou, tak stále lidi víc zaměstnávají tu dominantní a že právě ona dělá ty složitější úkony, pokud to jde. A že se řídí právě podle ní i u takových činností a soustředí se víc na ni a podle ní přizpůsobují tu levou (která ovšem taky vykonává něco důležitého a aktivně dělá něco, při čem se musíme, alespoň částečně, soustředit i na ni).

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.