Kepler

Jak je možné, že se mi rozpálí talíř v MW troubě?

Jde o bílý porcelánový talíř bez ozdob. Mikrovlnné záření by mělo teoreticky ohřát jen potravinu s obsahem vody. Jak je možné, že polívka je po ohřátí tak akorát, a talíř je tak rozpálený, že na jeho okraji udržím prsty jen asi na vteřinu a nemůžu si ho přenést? Máte to taky tak?

Nejlepší odpověď
Danina65

Kdysi mi někdo říkal, že takto reaguje mikrovlnka ve chvíli, kdy je už zralá na výměnu.

Další odpovědi
Drap

Samozřejmě. Talíř přebírá teplo od té polévky.

jáára

V MW ohřeješ i prázdnej talíř…
Ale proč se tak děje, netuším.

dr.luha

Je to běžný přírodní úkaz. Naopak, když dám do MW polívku v kastrólku, tak ten je studený a obsah je ohřátý.

Jiří Bohumil

K magnetronu – ten se „unavit“ nemůže, buďto funguje (stále na stejné frekvenci), nebo „odejde“.
K jiskření – kovová nádoba nejiskří, pouze (nevím proč) údajně magnetron přetěžuje. Jiskří pouze talíře a nádoby, zdobené zlatým a stříbrným zdobením na bázi kovů po obvodu (závit „na krátko“ a indukce) dokud nedojde k jeho dokonalému přerušení.
K ohřátí talíře – ale proč hřeje ten keramický talíř taky nevím a pouze od té polívky to určitě není.

Kepler

Danino, to by mohlo být ono. Je pravda, že ten můj křáp je dost starý, i když funkční, ale ohřev trvá skoro dvakrát tak déle, než „za mlada“. Magnetron se unavil a zřejmě už nepracuje na té frekvenci jak by měl.

Kepler

dr.luha: v kovovém kastrólku? To ti v troubě nelítaly blesky a přežila to?

dr.luha

Vlny se od kovu odráží. Zcela běžně lidé v MW zavařují zeleninu, jamy ap. ve sklenicích s alu nebo fe víčky.

Dochy

Tak ona i ta mikrovlnka je z plechu a nejiskří… 😉
Ale obecně bych to radši nezkoušel

jáára

když už používat mw na ohřev, tak na míň a na dýl.

Kepler

MW ani jiskřit nemůže – je to něco jako vysílač a přijímač je jídlo.

Danina65

V dobách počátků mikrovlnek jsem dala celé rodině cenné rady dle návodu.No a pak jsem si dala „povolit“ máslo.I s obalem. Vážně to jiskří, a docela slušně.V té chvíli jsem si prostě vzpomněla na obloukovou svářečku, no.

jáára

mw funguje tak, že pohybuje molekulami ohřívaného materiálu. u vody celkem snadno, u jiných materiálů hůř. nemám pravdu?

jáára

mikrovlnka jenom vaří

jáára

protože vyzařuje směrem k talíři a mw se moc neodrážejí. a asi myslel plastový rendlík do mw.
Asi čím víc ke středu otočnýho talíře, tím menší účinnost mw na materiál obalu. obecně mw zahřívá na jedno místě a při kraji talíře.

Kepler

Fór je v tom, že porcelán by to teoreticky vůbec ohřívat nemělo ☹

dr.luha

Porcelán může časem nasát vlhkost.

jáára

Teorije bude špatná asi. ono to ohřívá cokoliv v tom VF poli, ale pomalejc. vodu dobře, pevné hůř…