zjentek

Jak je možné bezprostředně po technické prohlídce jezdit s dieselem bez filtru pevných částic?

Ptal jsem se přímo techniků při STK- měření emisí a ti mne odblyli vysvětlením, že český člověk JE vynalézavý.

Je tedy reálné jezdit si a ničit ostatním život bez fitlru pevných částic i bez pomoci či asistence úplatného technika „od emisí“?

Nejlepší odpověď
aliendrone

No, u dnešních aut už to není tak jednoduché. To není jako vyhodit katalyzátor na Feldě a tradá. Když ten krám vyhodíš, tak ti řídící jednotka vypoví poslušnost a auto ani nenastartuješ, je potřeba to nějak „ošetřit“, ale podrobnosti neznám. U starších aut to jde.

Další odpovědi
Kryšpín

Odmontuje nahradí trubkou a šetří filtr na další STK dále, jeho miláček má o dva koníky více

Kepler

Ano, je to tak, jak jsi naznačil: kdo (pod)maže, ten jede. Jinak 1/4 aut má filtr vymontovaný svépomocí. Samozřejmě je to ilegální a je za to pokuta až 50 litrů.
https://www.no­vinky.cz/doma­ci/clanek/cechy-krizuje-lovec-filtru-ctvrtina-ridicu-ma-prusvih-40294184

Edison

Úplně normálně. Ještě spousta aut toto kurvítko nemá z výroby. Zaplať za to pánbuh… Nakonec je to jen hoňka na papír pro papír a na peníze.

Aliendrone, stačí malý zásah do SW ŘJ a tradá… 😁

aliendrone

Edison>>> No v tom je ten háček, přesně jak jsem psal. Lidé jsou zvyklí, že stačí málo – OBD II kabel + VCDS a hnedle ze své Filcky či Fóbie udělají „draka“, deaktivují immo apod., jenže jak jsem to pochopil, tak vtip je v tom, že NESTAČÍ přepsat soft v řídící jednotce, je třeba udělat úpravu na úrovni HW (tzv. „načipovat“), podobně jako se kdysi upravovaly Playstationy, aby braly pálená (neoriginální) DVD.

Což už není taková brnkačka, obnáší to mít 2 řídící jednotky (jednu origo pro STK, druhou načipovanou pro jízdu bez filtru – pokud nechceš pro účely STK pořád doblba něco pájet. Další průser, který tam vzniká je něco mezi navigací (která si najeté kilometry také pamatuje) a řídící jednotkou, která když „leží v šuplíku“ si je pochopitelně nepamatuje. Což by v REÁLU neměl být problém (kdo by se v tom hrabal), ale slyšel jsem, že už začali kontrolovat i soft jednotek (kvůli jeho případným úpravám), respektive jeho CRC (kontrolní součet), tudíž možná i na tohle dojde.

Jak říkám, podrobnosti neznám, své know-how ti nikdo jen tak nevyprdelí, alespoň do té doby, dokud to bude aktuálně vynášet slušné výdělky za relativně málo pohodové práce. Až to bude aktuální jako třeba u Felicíí (koho dnes zajímají?), jsem si jistý, že se úplnou pravdu dozvíme. Podobně jako u Felicií, kde si spousta lidí svépomocí deaktivuje immo (které je stejně jen pro srandu, když ho každý umí přečůrat a ostatně kdo by dnes kradl Felicii ;)) jen proto, aby nemuseli dávat o pár stovek víc za klíč s čipem. ( v případě vícero klíčů může ušetřit i tisíce, což k jejím dnešním cenám bez problémů může činit i čtvrtinu ceny auta. ;) :)

Vlastně se do dozvíme možná celkem BRZY s ohledem na prudký propad prodeje dieselů (automobilky hlásí 40–65% snížení prodejů ropáků!), které právě kvůli tomuhle nikdo nechce – no uznej sám, že přijít s autem na jeho PRVNÍ STK (tedy po 4 letech od zakoupení nového) a NEPROJÍT na emisích je hrůzinec sám o sobě. Obzvláště vzhledem k tomu, že průměrná cena uvedení do fit stavu je cca 20000Kč a to bez ohledu na všelijaké „pobídky“ viz https://www.id­nes.cz/auto/au­toservis/filtr-pevnych-castic.A170711_005­612_autoservis_fdv

Průser je, že tenhle bazmek (filtr pevných částic) se začal už montovat i do ZÁŽEHOVÝCH(!!!) motorů (kvůli vyskokotlakému vstřiku), takže budoucnost spalovacích motorů resp. vozidel s nimi vidí už kdekdo DOST bledě. Tlačí to do „elektriky“ fakticky hustě, to se musí nechat. S ohledem na nesmyslné emisní požadavky, pořizovací cenu a provozní náklady spalovacího motoru už BRZY začne platit, že se spalovací motory nevyplatí a koupit elektromobil je výhodnější, jsem přesvědčen, že se této situace možná ještě dožiji (je to horizont cca 10–15let max.). :(

zjentek

Tak to je bomba, tyhle informace. Kdo jsi a jak tohle všechno víš? (;

aliendrone

No, tak o brutálním propadu prodeje dieselů se ví obecně (a píše se všude – např. https://www.e15­.cz/byznys/pru­mysl-a-energetika/diesely-drti-jejich-spatna-povest-prodeje-dal-klesaji-1359752 ), jak deaktivovat immo na Felině (pokud bys to už nevěděl) se dnes už BĚŽNĚ píše i na fórech ( http://skoda.pan­da.cz/forum/vi­ewtopic.php?t=10371 , stačí trochu googlit. Copak nechodíš mezi lidi, především do kulturně-vzdělávacího zařízení lidově zvaného HOSPODA? Ceny oprav či dílů v autoservisech také nejsou žádným tajmstvím, tož to prostě vím, jelikož jsem TAK překrásný, no. ;) :D :D

zjentek

Je to super, ta odpověď včetně diskuze mně zase maličko rozšířila obzor, zatímco Edison nám sdělil, že není ekologický aktivista.

Edison

To je fak. To nejsem. A dokonce zn ám spousty důvodů i proti tý elektrice. Podotýkám, že ty důvody jsou ekologické, ale i technické.

Pepa25

Nedáte se kontaktovat, tak jen tady: nemám vaši odpověď na otázku chápat jako navádění k odpojování DPF, že ne? A ty „spousty důvodů“ jsou z diskusních fór, která sjou chytřejší než všichni technici automobilového průmyslu dohromady, co?