Kulpix

jak funguje v buse retardér?

myslím tím takovou tu páčku na ovládání rychlosti, jak to funguje? Právě jsem dnes jel busem a řidič mezi vesnicema tohle zapnul, a jeli jsme tak 60km/h a motor šel jen na volnoběh.

Nejlepší odpověď
Kepler

Odlehčovacích brzd je více druhů a používají se i v nákladních autech, často je jištění vícenásobné. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Retard%C3%A9r_(br­zda) (klepnutím na typ brzdy zjistíš její princip)

Další odpovědi
lukas.zmizik

Je buď elektromagnetický (zjednodušeně řečeno stator brzdí rotor elektromagnetickým polem podle velikosti přivedeného proudu) nebo olejový – tlak oleje brzdí rotor, ten tlak se dá rovněž ovládat čtyřmi polohami