dust8

Jak funguje osvícenství?

Nejlepší odpověď
annas

Když se podiváte na slovo, vidíte, že jeho základem je sloveso svítít a předpona o-
Tedy osvícenství je odvozené od podst. jména světlo, to od svítit, , takže osvícení má osvítit, dát světlo rozumu, tedy racionálnímu myšlení. Jde o metaforu.

Osvícenství spadá do 17. a 18. století = věk rozumu. takže člověk musí zapojit rozum, žít v souladu s přírodou, ta je přece „rozumná“. Je třeba bojovat proti pověře, víře.

Víra a náboženství jsou nepřítelem rozumu, ale sloužily jako podpora despotické vlády. Osvícenci hlásali právo na svobodu, navazují na renesanci.

Osvícenství se nejvíc rozšířilo ve Francii, postupně se dostalo i do jiných zemí. Francouzská revoluce – volnost, rovnost bratrství.

U nás je spojené s především s 1. fází nároního obrození, rozvojem vědy, formováním českého národa atd., později i vzniku české literatury.

Dá se říct, že osvícenství je myšlenkové hnutí, které vyjadřuje odvrácení od víry a náboženských dogmat ve prospěch rozumu, vědeckého poznání a tolerance.
--

Dnes už se tento pojem nepoužívá, často ironicky – někoho osvítil Duch svatý.
Moudrý panovník byl panovníkem osvíceným. Třeba Karel IV.

--
Jinak dnes se lidé mohou sami „osvítit“, používat rozum, přemýšlet, zda to či ono je rozumné. Pomůže k tomu četba, uvědomování si, co je třeba v médiích pravdivé atd.

Teď mě napadlo očkování vakcínou proti covidu. Zvítězí k každého jedince v tomto případě rozum?

Další odpovědi
Daidal

Zkrátka jen proces uvědomování… četba, usilovné přemýšlení, snažení se pochopit, duchovní rozvoj, meditace, zkušenosti, poznávání nových věcí, získávání nadhledu. Podle oborů. Osvícenost = moudrost.
Stručně řečeno: „Aha!” :D

Taky
Osvícenství – ideologicko-filosofický směr společnosti, takové boom v myšlení, ve vědádch, v racionáním poznání, 18. století.
Osvícenost – šlechtický přídomek některých hrabat.
Osvícení, osvícenost – synonymum k tomu na co se ptáš, ale taky duchovní prožitky a poznání, prožitek nirvány (bódhí), intelektuální a jiné posunutí vědomí, objevení „nových sfér,“ nových obzorů.

elkon

Ideologické probuzení.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.