Avatar uživatele
Bronzový

Jak dlouhou dobu nabíjet akumulátory - "baterie" typu AA a AAA? Zná někdo "nabíjecí" vzorec?

Mám jednoduchou cestovní nabíječku, pouze pro aku. typu AA a AAA,s nabíjecí intenzitou 200 mA. Při koupi byly součásti nabíječky 2 ks AA 950 m.Ah., s pokynem nabíjet je po dobu 6 hodin. Dnes už používám jiné aku., s kapacitou až 2500 m.Ah. Dobu nabíjení odhaduji a odvozuji ji od nákupní informace. Když 950 m.AH po dobu 6 hodin, tak 2000 m.Ah po dobu cca 13 hodin.Informace dále varovala, že při překročení dobíjecí doby, baterie nabobtá a hrozí až její roztržení. Párkrát se mi stalo, že jsem doporučenou dobu nabíjení překročil, i o dost, a nic se nestalo, aku. byly o trochu teplejší.Prý existuje vzorec, dle kterého lze vypočítat při znalosti kapacity článku a intenzity nabíjení, dobu po kterou se má článek nabíjet. Neznáte někdo ten vzorec? Za doporučení zakoupit si automatickou nabíječku předem děkuji.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

(kapacita AKU / nabíjecí proud) x 1,35 = cca
počet hodin nabíjení.

Aku škodí dlouhodobé přebíjení,teplota při nabíjení přes 40oC a hluboké vybití ( nikdy nevybíjet pod napětí 0,9 V na článek).

Dnešní NiMH aku se při použití nabíjecího proudu do 500 mA nepřehřejou, pokud ovšem včas vypnete. Pokud nemáte nabíječku s vypínáním delta U je třeba čas hlídat nebo použít nějaký časový spinač.
Pokud jsou již AKU nabité všechna dodaná energie se přeměňuje na teplo !!!

Nedodržování uvedených parametrů má vliv na snížení kapacity článku , zvětšení samovybíjení a zvýšení vnitřního odporu. Životnost není zase až tak důležitá i tak je dost dlouhá.
Doplňuji:
Nabíjení proudem 200mA je sice zdlouhavé ale šetrné k AKU článkům. I při přebíjení se stačí převážná část vzniklého tepla odvést povrchem AKU článku do okolí.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Do úplně vybitého akumulátoru musíte dodat 1,5x více energie.

čas = kapacita *1,5 : nabíjecí proud

Správný nabíjecí proud by měl být 1/10 - 1/5 kapacity akumulátoru. Pokud je v těchto mezích, tak se akumulátor příliš nezahřívá a nemůže tak ani dojít k jeho roztržení. Přebíjením se ale snižuje životnost.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

mosoj

Velké přehřátí a vydutí či dokonce roztržení AKU článku hrozí při nabíjení proudy přes 500 mA. Některé taky rychlonabíječky( za pár korun) se nestydí do AA článku rvát 1000 mA a více a na článkách neudržíte před koncem nabíjení ruku. Takové nebrat.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Elektronika

Zlatý mosoj 922
Zlatý Bedy 675
Zlatý gecco 476
Zlatý Hlada 417
Zlatý www 412
Zlatý ge0rge 302
Zlatý beer 298
Zlatý Michal Kole 292
Zlatý led 277
Zlatý Lamalam 261

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.