Gendero

Jak dlouho trva vrtani zubu a jaka je pravdepodobnost pri umrtveni vyskytnuti alergicke reakce?

Odpovědi
elkon

Vrtání zubu trvá podle velikosti kazu. Alergická reakce se vyskytne pokud je člověk na látku obsaženou v injekci alergický. To většinou už každý ví, zdaje na něco alergický. Pokud ne, není problém zajít na alergologii a nechat si udělat testy. Kdysi jsem takový test podstoupil a na štěstí, nemám na nic alergii.

da ny

Z otázky bohužel nevyplývá, co Vás vlastně zajímá.
„Vrtání“, pro kaz nebo „vrtání“, pří devitalizaci zubu/umrtvení.
Podle velikosti kazu může být kavita vyvrtána do 5 minut, jindy do půl hodiny. Záleží na délce praxe stomatologa, šikovnosti a způsobu ošetření (s ohledem na použité materiály).
Čištění kanálků, při devitalizaci je závislé na počtu kořenů (1– 3,4), délce, šířce. Dinosaurus protáhne kanálky do 15 minut. Jiný lékař do hodiny. Podobné je to s plněním kořene zubu (starší klasika, pod kontrolou zraku s mikroskopem…). Opět v závislosti na použitém materiálu, od 10 minut do 2 hodin. Plus výpl%n, plastická dostavba zubu, případně následná protetika = korunka.
Na běžně používaná anestetika je alergická reakce vzácná. Opět, záleží na použití druhu anestetika (pistolky, stříkačky). Někdy s doplatkem. Svou roli hraje i typ anestezie (LA, MA), zda je lokální nebo mandibulární. S MA mohou mít někteří lékaři (méně zkušení) problém….
Na některém pracovišti je i čištění kanálků zpoplatněno.

_Bůh_

Zhruba dvě hodiny, alergie je jako loterie

Dochy

Záleží co konkrétně. Nepamatuju se, že by mi zubařka někdy vrtala jeden zub déle než 5–10 minut. Pak podle situace trvá déle další práce, která může být časově náročná i technologicky (třeba vytvrzování otisku chvíli trvá, vyvarování výplně,…) Alergie – myslím, že je dost nepravděpodobná.

Ad elkon: Na alergologii obvykle testují běžné alergeny (na kůži), plus při trochu podrobnějším vyšetření otestují alergie z krve. Ale pořád jde jen o pár alergenů, zejména potravinových, či známé a běžně problematické jedy (vosa, včela, pyly, roztoči,…). Určitě běžně nevyšetřují alergie na všechny možné léky. Nejsem si jist, zda to je vůbec reálné.