Jak dalece ovlivňuje papež světové dění (politické, ekonomické, společnosti, národy aj.)?

Nejlepší odpověď
led

„Božský pastier“ vďaka mohutnej celosvetovej sieti svojich „zástupcov“ cirkevných hodnostárov môže ovplyvňovať názory „svojich ovečiek“ a cez nich aj iných nekatolíkov, ateistov, či veriacich iných náboženstiev. Podobne je to i s cirkevným majetkom, ktorý sa nachádza na celom svete od východu po západ a od severu po juh. V súčasnosti, ak by sme zobrali do úvahy počet všetkých pracovníkov, či už cirkevných, alebo laických (občianských), cirkev je jeden z najväčších podnikateľov – zamestnávateľov. A keď podľa našich zákonov českých i slovenských (na základe Vatikánskej zmluvy) cirkev nie je odlúčená od štátu, na jej výdavky prispievajú nielen veriaci, ale všetci občania. V tomto priamo ovplyvňuje aj naše štátne hospodárstvo.
Pápež je predstaviteľ jednej z nasilnejšej, aj keď nie vojenskej, politickofilo­zofickej konzervatívnej celosvetovej moci, ktorá vplýva aj na rozhodovanie politikov i ekonomov.

Další odpovědi
mosoj

Lidé jsou ovčané. Hodně i když by se to přímo nezdálo.

Tom20

V politice-jelikož zastává tento nejvyšší církevní úřad a apeluje na politiky,tak do malé míry určitě,ale systém společenský a politický je jiný,takže tam minimálně.
Ekonomicky-Skoro vůbec,vzhledem k jeho funkci to jde mimo něj.
Společensky-Určitě hodně,ale pouze u věřících a hlavně katolíků,protože k nim má vztah.
Národnostně-Kolem Vatikánu a jeho rodné Argetiny jistě dost,protože je to místní „symbol“ u jiných národů skoro vůbec.

talka

VELMI! Kéž by si jeho názory osvojila většina lidí!
Doplňuji:
Papež František opět ostře odsoudil sexuální zneužívání dětí duchovními a ujistil o svém odhodlání prosazovat nulovou toleranci vůči pachatelům těchto ohavných zločinů, které považuje za stejnou svatokrádež jako „černé mše“ satanistů. Na palubě letadla, kterým se vracel z návštěvy Blízkého východu, papež také novinářům oznámil, že se má příští týden ve Vatikánu poprvé setkat se skupinou obětí tohoto zneužívání.