klumprt

Jak byste stručně charakterizovali postavu dobrého vojáka Švejka?

Jaká je jeho hlavní vlastnost? Co ho odlišuje od ostatních lidí? Čím vybočuje z normálu?

Na tuto otázku mám vlastní odpověď, kterou si nechám na potom, ale chtěl bych zjistit, jestli to napadlo někoho jiného kromě mě.

Vycházejme raději z knihy než ze známého filmu s Hrušínským. Film je sice naprosto bezvadný, ale samozřejmě nezachytil (ani nemohl) úplně všecko, co obsahuje kniha.

Odpověď, že Švejk byl blbec, předem neuznávám.

(Táhne mi pomalu na 40, škol mám už plné zuby, takže tohle opravdu není DÚ, ale můj soukromý průzkum.)

Nejlepší odpověď
annas

Je to gemiální idiot.

Švejkovo idiotství spočívá v tom, že přesně do písmene plní nesmyslné odkazy, stejně jeho slova vyznívají jako primitivní, tedy idiotská atd. Působí jako hlupák, který je loajální a horlivý sloužit až do roztrhání těla.

Jenže tímto způsobem, tedy jednáním obyjčejného člověka, jeho, drsnustí atd Hašek prostřednictvím Švejka, kritizuje společenský systém R-U, ukazuje na nesmyslost války, na ty, kteří slouží válečné mašinérii, jejich cynismus, třeba tím, že Švejk se zaměřuje na nejprimitivnější požitky, určitě typickými pro válku, do níž je člověk hnán pro cizí zájmy. … To je jeho genialita.

„Proboha, nestřílejte, vždyť jsou tady lidi“ – zaznělo ve filmu.

Další odpovědi
ten který je

Vidím ho jako takového skrytého rebela,pohrdající autoritami a řádem pod maskou blba a člověka z lidu.Nevnímá strach a možné následky svého jednání,ale zdání klame.:-)

suaeda

Film jsem viděl několikrát a knihu přečetl dvakrát. Ačkoliv se jedná o stejný příběh, tak kniha vyznívá úplně jinak než film, který je spíše veselohrou. Hašek se ve své knize vysmívá monarchii, poukazuje na vlastnosti Čechů, ať kladné či záporné a to vše pomocí na první pohled směšné postavičky Švejka. Švejk není hloupý, je to takový běžný prostý český človíček, který jedná podle dané situace. Možná, že kniha nemusí oslovit mnoho čtenářů, protože je to vlastně soubor mnoha příběhů vyslechnutých autorem většinou v hospodě, který je spojen hlavním hrdinou.

marci1

Moudrý blázen ? Prostomyslný dobrák ? Groteskní idiot ? Asi všechno dohromady. Působí jako dobrák od kosti, postrádá smysl pro realitu. Je dobrosrdečný, spokojeně se usmívá se rčením „To chce klid.“ Je ukecaný, stále něco komentuje a všem vykládá své zážitky.
Jan Werich o něm napsal ( citace ) : " Švejk říká, že je blbec a idiot, protože nemá ani zbla pocitu méněcennosti a může to říkat a tvrdit s klidem, protože ví dobře, ví na beton, že on není blbec ani idiot, nýbrž ta vrchnost, která ráda slyší, když to někdo před ní sám o sobě tvrdí."
Vždy s úsměvem. Mějte se a smějte se ! 🙂

Mirdas

Kladně.

lexx

Bezstarostný dobrácký flákač – opilec, špatný voják. Český národní hrdina, patron všech vojínů.

dědapetr

Dobrák a lidumil žijící ve vlastním světě.

anonym

Jak kniha tak film mně neoslovil. Knihu jsem nečetl a z filmu viděl spíše upoutávky na něj. Prostě Haškův humor není mým humorem.