schranka

Jak byste doposud zhodnotili vládu pětikoalice?

Volili byste ji o dalších volbách nebo některou z jejich stran? Odpoví samozřejmě jen ti, co chtějí. Docela by mě zajímalo, jestli by ji znova volili ti, kteří ji volili o posledních volbách nebo zda svůj názor za tu dobu změnili.

Vzpomínám jaké takové menší nadšení vzbudili SPOLU a Piráti a Starostové v době voleb. Někteří voliči očekávali, že bude mít ČR konečně dobrou, svědomitou a hospodárnou Vládu (já je nevolil, ale v rozumnější hospodaření jsem věřil). Příjde mi, že Vláda postupně jen ztrácí přízeň a v ničem se nevyznamenává. V dalších volbách by myslím neměli moc šanci. Tato nadějná Vláda si nemá moc co vyčítat s tou Babišovou, Sobotkovou nebo třeba Nečasovou, Topolánkovou a Paroubkovou (nezohledňuji, že v některých Vládách byly stejné strany, protože za roky se ty strany změnily, včetně politiků a taky ty jednotlivé Vlády tvořily jiné koalice i lidi).
Mně příjde, že hlavní rozdíl mezi Fialovou a předchozí Babišovou Vládou, je ten, že kolem Babiše se točily kauzy. Nebýt toho, tak se obě Vlády dají podle mě zhodnoti přibližně stejně (negativně).

Nejlepší odpověď
elkon

Na to stačí jedno slovo, neschopnost. Když srovnáváš nynější vládu na stejné úrovni s předešlou, tak jsi nic nepochopil. Kauzy kolem Babiše byly uměle vytvořené, protože šlapal šmejdům na paty a odstavil je od penězovodů. Protože na něj jinak nemohli, vymýšleli si kauzy.

Další odpovědi
Drap

Likvidační vláda tohoto státu, toužíci po válce. Naprosto neschopná, lživá, protinárodní. Nikdy jsem nikoho z této vlády nevolil a to určitě v budoucnu nezměním

Pepa25

Pětikoalici jsem volil.

S výsledky jsou spokojen samozřejmě jen částečně a plně chápu, že vláda ztrácí přízeň. Na druhou strany úspěchy především v podobě úspor se projevují postupně, to dá rozum, ne?

Jinak mě mrzí, že ve výčtu vlád nemáte poměrně úspěšnou vládu V. Špidly, která nás přivedla do EU. Ano, chápu, že to byla taková „obyčejná“ vláda.

Mezi Fialovou vládou a Babišovou vládou je zásadní rozdíl v tom, že současný premiér neřídí tuto zemi jako firmu a otočil trend rozhazování státních peněz na úspornou politiku. Kauzy neřeším – Babiš neměl být vůbec v politice, ale některým voličům nebude u charismatického lumpa vadit nic a volili by klidně Kajínka ,,,

zjentek

Líbí se mně zbrusu nový konsolidační balíček „Črdel ve formě“. Zní tak nějak sportovnějc než „deštník proti drahotě“. Děkuju.

Filip84

Vládu? Blbě: jako každou vládu. Ale to je vlastnost: vládnout jde jenom blbě!

V rámci umění možného?

Tento systém parlamentární demokracie, tak, jak je nastaven, tak nezbytně potřebuje pluralitu stran. Jinými slovy, nejlepší sestava parlamentu, senátu, no a tedy i vlády, je taková, kde sedí vedle sebe komunisti, nacisti, sluníčkáři, ekobioteroristi, konservativci, ultraliberálové, etc. etc. etc. Proč? Protože je, potom, všecko alespoň v relativní rovnováze.

Ta věc je poměrně banální: ta „vláda“ toho zase až tak velice moc nemůže (ale to by bylo na samostatné thema), koho chleba jíš, toho píseň zpívej. To je poněkud logické, ať už se to někomu líbí, nebo nelíbí (mírnou výjimkou byl Babiš, protože to byl „strejček“ v politice, což nikdy není dobré, ovšem český „strejček“ je pořád malý pívo, takže: držet hubu a krok, v tom podstatném, stejně musel!).

Pokud se seskládá sestava, která hájí (téměř) pouze zájmy konservativců, maloměšťáků a bourgeoisie, tak to znamená dopad na liberály, dělný lid, no a hlavně ty dole, že.

A, samozřejmě, naprosto shodná Katastrophe by byla sestava, která by hájila (téměř) pouze zájmy liberálů, ekobioteroristů, důchodců a všech ostatních, které lze shrnout pod „ti dole“.

Pro harmonické fungování tady toho systému je žádoucí, aby ty síly byly, tak nějak, v rovnováze. Dobře, jednou budou mít o trochu větší převahu „ti dole“ (ano, populismus, nebo existenciální nutnost, ale ta politikům prakticky nikdy nedojde, takže: populismus!), jednou střední stavy + bourgeoisie. Tím se toho nejvíc udělá a zároveň se toho co nejméně změní.

Protože když vláda mění, blbě mění, to je prostě napočuni, ta nebo ta, dej volovi funkci (politik je z povahy věci blbec, protože 1. není na to odborník a 2. tam je proto, protože chtěl; výjimky pravidlo potvrzují!), a tak je nejlepší, když toho mění co nejméně. Ono to nějak funguje, když se na to podíváš „spatra“, sine ira et studio, tak v rámci možného (no, dědictví divokých devadesátek, jisté národní tuposti, nebo jak to říct, hegemonie, populismu, etc. etc. etc.), tak to nefunguje až tak blbě. A, potom, hůř může být vždycky – staré vězeňské pravidlo!

A tak je toho třeba měnit co nejméně a po kouscích – to se pak lépe „vstřebá“. Žádná revoluce nikdy žádný přínos neměla, případný přínos měly až dopady revoluce (a i ten byl malý a relativní). Když se toho mění co nejméně, a po kouscích, tak se toho méně posere, než když to je „Hurá, akce!“.

Co si budeme říkat, ta pořád omílaná mantra, kolik toho „Babiš a jeho banda“ pojebali, jak to bude drahé a kdesi cosi, to jsou všecko jenom výmluvy (jako všecky kydy v životě!): my máme neskutečně přebujelý a neefektivní byrokratický aparát. Máme spoustu různých úřadů, které kdyby se zrušily, jejich činnost by z fleku mohly převzít existující úřady, a tak snížit zátěž státního rozpočtu relativně rychle a relativně bezbolestně. O nějakém progresivním zdanění ani nemluvě (a ne, není to komunistický „vynález“!). Nebo ty – slavné a vyhlášené! – církevní restituce, to je taky „příběh“. 🤪👌

Ale rozumím tomu, že sprostý lid serou: 1. mleli hubou a skutek utek (jako všichni politici, a jako vždy, ale: lid je vůl a chce věřit!), 2. moc to neumí (to Pepou zmiňovaná Špidlova vláda, to bylo jiný Kaffee, třeba!), 3. oproti Babišovi a jeho bandě to neumí „komunikovat“ (což je dneska, vlastně, největší problém) a 4. sprostý lid nikdy nepochopí, že když si to tam navolí, jak si to navolí, a jak jsem to vyložil výše – harmonicky, že to je to nejhorší, co může udělat.

Takže co: doplácíme na „akci anti-Babiš“, no. A v rámci možností to není až tak špatné! 😃😅

Ametyst

Je to první polistopadová vláda, která zavádí totalitní praktiky. Instalovala oficiálně vládního cenzora. Ten si potom ještě stěžoval, že nemá aparát na vyřizování všech udání. Ministr Rakušan se hlavně zabývá potíráním jiných než vládních názorů! Vláda jsou hrobaři. Prosperita a svoboda jsou pro ně sprostá slova. Razí cestu do zelené chudoby. Oni jsou dezoláti, protože zanechají republiku v dezolátním stavu. Všichni obyvatelé budou platit za stíhačky F35 desítky let. Třeba aspoň budou rozhánět mraky, aby svítilo slunce na solární panely, a bude za nimi vítr, pro případ, že by nefoukalo a my žili v blackoutu.
Petr Fiala je lhář, nad kterého není. Že politici lžou, je jasné, ale Fiala vyniká vysoko nad ostatní.

plebs

Velká předvolební slibotechna, klady utažení valorizací důchodcům potvrzeno ÚS / mají se nejlépe 10 místo na světě /, kladný vztah k migrantům i kvotám, nákup nejlepších stíhaček, povzbuzení Izraele proti Palestincům, nebojí se Ruska pověšení Putina a doufám, že ještě kladně potvrdí EU nařízení společně předávat data o všech občanech.
Data otisků prstů, data dna, vozidel, biometrické rozpoznávání obličejů a definované bezpečnostní záznamy. Zdroj. Česko živě 8.2.2024

Dochy

Nadšenej nejsem, ale něco z pětikolky bych si vybral.
Jaké máme jiné možnosti? ANo a SPD, takže lump, nebo lump. Tak radši tydýt co neumí komunikovat.

schranka

elkon
Hned to víří vody. 😂 Je to jen otázka a v textu mám svůj názor. Nemusíš to brát osobně nebo se tvářit povzneseně, když máš svou pravdu. Ty máš svůj názor (musím tě zklamat, je to jen názor). Každý volič nebo prostě člověk má svůj názor a podle toho se rozhoduje (a nemusíš ostatní považovat za blbce, jen proto, že s tebou v něčem nesouhlasí nebo to vidí jinak).
Neříkám, že kauzy byly jen proto, že Babiš je víc kontroverzní a nenavíděný (i politky) a z toho důvodu byly vytvořené. Taky nechápu, proč o tom píšeš. Kauzy mě vůbec nezajímají. Psal jsem o nich, abych podotknul, že jediný viditelnější rozdíl mezi Babišovou vládou a pětikoalicí je v těch kauzách, které Babišovu vládu poznamenaly, Fialova vláda nic takového nemá (ale to je nepodstatné). Šlo o to, že kauzy tam byly a mohly by být považovány za něco, co tu Vládu pošpiní nebo nějak charakterizují. Ať už byly nebo nebyly uměle vytvořené.

Ve fungování těch dvou Vlád vidím velmi málo rozdílů. Obě vládly a hospodařily šíleně. Nejsem fanda pětikoalice, ale v ničem mi Babišova vláda nepřišla výrazně lepší.
Já bych všechny Vlády, které jsem uvedl v otázce, popsal slovem neschopnost. Nejen pětikolku, ale i Babišovu Vládu. No když už ji považuješ za tolik lepší, tak by mě docela zajímalo v čem? Kdybych musel zvolit lepší Vládu mezi těmito dvěmi, tak bych vybral tu Babišovu, ale vesměs jen kvůli drobnostem. Nevím v čem ji vidíš o tolik lepší. Co tak záslužného vykonala, jaká přínosná rozhodnutí udělala nebo jak hospodařila? Já to prostě nějak pozitivně nevidím, nedá se! Popsat Babišovu vládu jako schopnou mi naopak připadá velmi naivní nebo idealistické. Ale pokud tomu někdo věří, tak ať si.

elkon

schranka – neptej se, když nechceš slyšet odpověď.

zjentek

Schránka, proč tohle vysvětluješ člověku bez páteře. Otazník. To je totéž, jako házet perly svini. 🤔

elkon

Zmentku, nemusíš stále vysvětlovat že jsi primitiv. Všichni to už znají.